E dinit? 6 ushqime që janë më të dëmshme se cigarja (FOTO LAJM)

Lëngje frutash të freskëta

Frutat konsiderohen jetike për ushqimin tuaj dhe lëngjet e freskëta,ato janë një mënyrë e thjeshtë për t’i shtuar në racionin tuaj ditor. Sidoqoftë, në formë të lëngshme, frutat humbin shumicën e elementeve të tyre të shëndetshëme, si fibrat, të cilat luajnë një rol të rëndësishëm në parandalimin e diabetit, sëmundjeve të zemrës dhe mbipeshës.

Për më tepër, konsumi i pakontrolluar i lëngjeve në të vërtetë mund të shkaktojë këto probleme shëndetësore për shkak të sasisë së sheqerit që ato përmbajnë. Në fakt, disa prej tyre kanë aq sheqer sa një kanaçe e tërë e koksit!

Rekomandohet të hani një copë të tërë frutash në vend që të pini lëng. Një frut është i mjaftueshëm për t’ju bërë të ngopur dhe për të kënaqur dëshirën tuaj për diçka të ëmbël, ndërsa për të bërë një gotë lëng zakonisht kërkon disa fruta në të njëjtën kohë.

Shufrat Granola

Edhe pse të pasura me lëndë ushqyese, disa shufra granola janë gjithashtu të pasura me sheqer të shtuar. Sipas Databazës së Ushqyesve, shufrat më të njohura përmbajnë nga 15 deri në 30 g sheqer për racion. Nga ana tjetër, nëse zgjidhen siç duhet, baret e ushqimit janë një mënyrë e përsosur për të vrarë urinë dhe për të shmangur ngrënien e tepërt pasi ato janë të proporcionuara dhe përmbajnë shumë lëndë ushqyese jetësore. Një shirit i përsosur duhet të ketë të paktën 3 g fibra, 5 g proteina dhe më pak se 10 g sheqer.

Sushi

Vetë Sushi nuk është i dëmshëm. Sidoqoftë, janë përbërësit dhe aditivët e ndryshëm në sushi që shkaktojnë problemin kryesor. Shumë sushi në ditët e sotme përmbajnë majonezë, djathë krem, salca dhe produkte të tjerë të diskutueshëm që rrisin vlerën ushqyese të sushit dhe bëjnë një grup të rastësishëm të rrotullave me vlerë të marrjes së kalorive të një dite të tërë.

Peshqit e fermave

Peshku i egër është një burim i pasur i acideve yndyrore të shëndetshme Omega-3, të cilat mund të zvogëlojnë rrezikun e sëmundjeve të zemrës dhe goditjes në tru. Por përmbajtja e tij varet shumë nga ajo që ha peshku. Për fat të keq, peshqit që blejmë në supermarkete zakonisht nuk vijnë nga oqeani, por nga fermat. Prandaj, jo vetëm që nuk kanë lëndë ushqyese të shëndetshme, por ato gjithashtu përmbajnë aditivë kimikë që fermerët përdorin për t’i bërë ato të rriten më shpejt.

Drithërat

Drithërat janë konsideruar gjithmonë si një zgjidhje e thjeshtë për një mëngjes të shëndetshëm dhe ushqyes. Sidoqoftë, jo të gjitha llojet e drithërave ofrojnë të njëjtën sasi përfitimesh. Shumica e tyre janë bërë nga kokrra të rafinuara. Gjatë këtij përpunimi, drithërat humbin një sasi të konsiderueshme të fibrave dhe ushqyesve të tjerë që ju ndihmojnë të qëndroni të ngopur.

Buka e bardhë

Buka e bardhë është një tjetër produkt i bërë nga drithëra të rafinuar që nuk kanë ushqyes të shëndetshëm dhe fibra. Ndërsa fibrat kontribuojnë në një peshë të shëndetshme, presion të mirë të gjakut dhe një rrezik më të ulët të diabetit dhe sëmundjeve kardiovaskulare, fakti që buka e bardhë nuk e ka atë mund të jetë arsyeja pse përballeni me të gjitha këto probleme.

Bukët me drithëra mund të jenë një alternativë e mirë. Për më tepër, studimet kanë treguar se konsumi ditor zvogëlon rreziqet e shfaqjes së sëmundjeve të përmendura më lart.


Shtuar 3.10.2020 15:12