S’ka ushqim, Kanadaja kthen pandat në Kinë

Kopshti zoologjik në qytetin kanadez Calgary ka vendosur të kthejë dy panda gjigande në Kinë pasi nuk ka bambu të mjaftueshëm, i cili është ushqimi bazë për këta barngrënës të lezetshëm.

Menaxhmenti i kopshtit zoologjik shpjegoi në një deklaratë se para fillimit të pandemisë, bambu ishte importuar nga Kina, por pezullimi i trafikut ajror ndërpreu plotësisht furnizimin.

Pandat gjigande ushqehen pothuajse ekskluzivisht me bambu të freskët dhe një kafshë ha rreth 40 kilogramë në ditë.

“Ne jemi të bindur që vendi më i mirë dhe më i sigurt për pandat tona në këto kohë është i pashembullt, ku bambu rriten në sasi të mëdha,” tha menaxheri i kopshtit zoologjik të Calgary, Clement Lantie


Shtuar 14.05.2020 10:19