Disa djem i thyen vezët me tulla, mjellma nënë ngordh nga trishtimi

Mjellmat edhe pse jemi mësuar t’i shohim ashtu të bukura dhe të gëzueshme, shkenca thotë se ndodh që nga trishtimi të ndalojnë së ngrëni dhe ngadalë të ngordhin në vuajtje.

Pikërisht diccka e tillë ka ndodhur me një mjellmë të cilës disa djem i goditën me tulla vezët e saj duke ia thyer.

Ngjarja ndodhi muajin e kaluar në Bolton, Manchester Great, ndërsa mësohet se mjellma nënë u gjet e ngordhur në fillim të kësaj jave.

Aktivistët e gjetën të ngordhur mjellmën e cila ka ngordhur për shkak të pikëllimit.

Sipas Sëan Lifeline, dihet që mjellmat vdesin nga trishtimi nëse humbasin partnerët e tyre ose të vegjlit, pasi mjellmat në përgjithësi janë specie shumë të shoqërueshme. /albeu.com/


Shtuar 21.06.2020 14:32