Dhjetë foto dramatike nga tragjedia e 11 shtatorit (FOTO LAJM)

Data 11 shtator është futur në historinë njerëzore si një ditë tragjike. Më shumë se 3 mijë njerëz humbën jetën nga sulmet mbi dy kullat binjake në Nju Jork, në një sulm që u konsiderua si terrorist, pas së cilës pasoi ndërhyrja amerikane në Irak dhe Afganistan.

E gjitha çfarë ndodhi atë ditë u fiksua në shumë pamje e foto. Por njëra prej tyre bën diferencën: ajo e një njeriu me gjasë është vetëhedhur e po bie në një vdekje të sigurt, nga lartësia e njërës prej kullave.

Ishte një ditë në të cilën mijëra njerëz humbën jetën, ditë e cila ndryshoi rrjedhën e historisë botërore. Besohet se pothuajse 200 njerëz u vetëhodhën duke shkuar drejt një vdekjeje të sigurt.


Shtuar 11.09.2020 07:08