Ylli i Schalke 04 me shirit në krah, kërkon drejtësi për amerikanin e vrarë nga polici

Ylli i Schalkes, Weston McKennie ka luajtur me një shirit që mbante një mbishkrim në krah.

Siç mund të shihet, futbollisti 23 vjeçar ka një mesazh në të cilin shkruhet ‘Drejtësi për George’, personin që u vra nga një polic amerikan pasi i kishte mbajtur gjurin në fyt për disa minuta.

Futbollisti i Schalkes ka nënshtetësi amerikane dhe nga Gjermania ka kërkuar drejtësi për George Floyd.

Pikërisht kjo vdekje mizore ka bërë që në disa vende në SHBA të organizohen protesta të dhunshme ditëve të fundit.


Shtuar 30.05.2020 17:20