Nën ”ethet” e pandemisë, infermierja 21 vjeçare bën gati testamentin (FOTO LAJM)

Një infermiere 21-vjeçare ka treguar se si është shkruar testamenti i saj, sepse ka frikë se mos mund të vdiste nga koronavirusi.

Kate O’Flaherty shkruajti një letër të hapur, ku ajo përshkroi të punonte në vijën e parë të Covid-19 si “e tmerrshme”.

Infermierja tha se i ka thënë të dashurit të saj se ku mund ta gjente nëse do të sëmuret.

Në letrën e hapur, ajo tha: “Nëse po e keni të vështirë ta vendosni veten në këpucët e punonjësve të kujdesit shëndetësor tani. Unë do të përpiqem të bëj më të mirën për t’ju pikturuar një fotografi – unë shkrova vullnetin tim ditën tjetër. Ashtë një kohë e tmerrshme për të gjithë ne, ku edhe më me përvojë nga ne po mësojnë diçka të re. Këtë herë vitin e kaluar, infermierët ishin në grevë pa asnjë dobi. Këtë vit, ne po konsiderohemi heronj”.

Kate, e cila jeton në Dublin, tha: “Ne nuk duam që ju të na quani heronjtë tuaj. Ne nuk duam që ju të vishni për ne në pragun tuaj. Ne duam që ju të luftoni me ne, të siguroheni që infermierët, infermierët studentorë, kujdestarët dhe këdo tjetër në një profesion infermierie të marrë trajtimin dhe pagën që meritojnë.Ne kemi nevojë për të gjithë që të tërhiqemi së bashku, ne kemi nevojë që të gjithë të luftojnë për infermierin në jetën e tyre”.

Dr Anton Sebastianpillai, një mjek konsulent, u bë mjeku i 13-të i frontit që vdiq nga koronavirusi. Ai ishte 75 vjeç.

Dr Sebastianpillai, i cili kishte një lidhje të gjatë me Spitalin Kingston në jug-perëndim të Londrës, vdiq të Shtunën, katër ditë pasi u pranua në njësinë e kujdesit intensiv, tha një zëdhënëse.

Kirurgu i zemrës dhe babai i dy Jitendra Rathod, i cili punoi në Spitalin Universitar të Uellsit, vdiq të hënën në mëngjes në Cardiff pasi testoi pozitiv për Covid-19.

Lynsay Coventry, 54 vjeç, vdiq në Mid Essex Services Hospital NHS Trust të enjten – vetëm një ditë më parë në Liverpol

Dy infermierë të tjerë, pesë mjekë dhe dy ndihmës të kujdesit shëndetësor gjithashtu kanë vdekur në Mbretërinë e Bashkuar pas kontraktimit të Covid-19.

Në ditën më vdekjeprurëse të krizës, numri i vdekjeve të përditshme të Mbretërisë së Bashkuar nga koronavirus arriti në një shifër të re të zymtë prej 786.


Shtuar 8.04.2020 19:31