Mbi 33 milionë të prekur nga COVID-19 në botë, sa ka shkuar numri i viktimave

Shifrat e të prekurve nga koronavirusi janë ende në rritje. Mbi 33 milionë persona rezultojnë të prekur nga Covid-19 në të gjithë botën. “Worldometers.info raporton se numri i personave të të infektuarve ka arritur në 33,058,557.

Ndërsa nuk kanë mundur që të fitojnë betejën me virusin 998,747 si dhe 24,411,621 persona janë shëruar.

Mes këtyre shifrave, vendin e parë e zënë Shtetet e Bashkuara të Amerikës me 7,280,860 të infektuar, 209,090 të vdekur dhe 4,511,736 pacientë të shëruar. Ndërkohë, vendin e dytë e zë India me 5,990,513 persona të infektuar, 94,533 viktima dhe 4,938,641 të shëruar.

Ashtu siç dihet tashmë, vendin e tretë e zë Brazili me 4,717,991 të prekur, viktima janë 141,406 dhe 4,040,949 pacientë të shëruar. Kujtojmë se koronavirusi për herë të parë u përhap në Wuhan të Kinës dhjetorin e vitit të kaluar, ndërkohë që thuajse e gjithë bota po përballet me virusin vdekjeprurës.


Shtuar 27.09.2020 07:06