”Kumbari mungon në mortin tënd”, Zija Çela rrëqeth me mesazhin për Rikard Ljarjan

Ndarja nga jeta e aktorit të madh Rikard Ljarja ka prekur të gjithë. Sot shkrimtari Zija Çela, ka prekur të gjithë. Shkrimtari, qe ka qenë shok me Rikardin qe ne gjimanz, zbulon edhe nje detaj.

Ai ka qene deshmitar ne celebrimin e aktoreve ne martese, te Rikard dhe Marjeta Ljarjas, te njohur te dy ne skenen e xhirimit, ne filmin ku Zijai ishte skenarist.

Postimi i Zija Çeles
NE MUNGESE, RIKARD…

Sa pak, sa pak mori Rikard Ljarja dhe sa shume, sa shume na dha. Dhe ne perseri nuk do te mund t’i japim, ndersa Ai do te vazhdoje te na jape permes ekranit.
Pikellimi ka ndricimin e vet dhe ne keto caste ka pikerisht ate te diamantit te zi.
U njohem heret, ne vitet e rinise se gjimnazit, ne Shkodren e vendlindjes sone. Nuk e parashihnim atehere se, nje dite, do te bashkepunonim ne nje film artistik, une si skenarist, ti regjisori dhe aktori protagonist. Eshte filmi ku gjete Marjeten, protagoniste gjithashtu. Prandaj me ftuat deshmitar ne celebrimin zyrtar te kurorezimit si bashkeshorte. E sot, ky deshmitari dhe ky kumbari, sot mungon ne mortin tend. E di Rikard, sic e dije fort mire edhe ti, miku im i ndier, shume plage marrim gjate rruges se jetes, vdekja eshte e fundmit qe na vret. Por qe, njekohesisht, na perball edhe me te ardhmen tjeter.


Shtuar 21.04.2020 10:05