Kërkohej prej vitesh për trafik të lëndëve narkotike, si u kap “i forti” i Vlorës

Një person i cili kërkohej prej vitesh është vënë në pranga nga Policia e Vlorës në bashkëpunim me Interpol Tirana.

Burimet e Policisë bëjnë me dije se është arrestuar një 54-vjeçar për të cilin në vitin 2013, Gjykata e Apelit Aquila në Itali, ka lëshuar urdhër-arrest.

54-vjeçari është dënuar me 12 vite e 8 muaj burgim, për veprat penale “Trafikimi i lëndëve narkotike” dhe “Shfrytëzim prostitucioni dhe migracion klandestin”.

Informacion/ Vlorë

Finalizohet një tjetër operacion policor, i koduar “Kumia”.

Operacioni, nga DVP Vlorë, në bashkëpunim me Interpol Tirana.

Kapet dhe arrestohet, me qëllim ekstradimi drejt Italisë, një shtetas i dënuar në Itali për disa vepra penale.

Strukturat e Drejtorisë Vendore të Policisë Vlorë, krahas angazhimit maksimal për monitorimin e zbatimit të masave për parandalimin e përhapjes së COVID-19, vijojnë punën për goditjen e paligjshmërisë, si dhe kapjen e personave në kërkim.

Në këtë kuadër, bazuar dhe në informacionet e marra në rrugë operative, Policia e Vlorës, në bashkëpunim me Interpol Tirana, ka organizuar dhe finalizuar operacionin policor të koduar “Kumia”, në kuadër të cilit u kap dhe u arrestua, me qëllim ekstradimi drejt Italisë, shtetasi Edmond Makri (Aliko), 54 vjeç, banues në Vlorë.

Gjykata e Apelit Aquila, Itali, në vitin 2013 ka lëshuar urdhër-arrestin për këtë shtetas, pasi e ka dënuar me 12 vite e 8 muaj burgim, për veprat penale “Trafikimi i lëndëve narkotike” dhe “Shfrytëzim prostitucioni dhe migracion klandestin”, parashikuar nga Kodi Penal italian dhe nga Dekreti i Presidentit për Drogat.

Materialet i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Vlorë, për veprime të mëtejshme. /albeu.com/


Shtuar 8.04.2020 07:09