Kërkime intensive për trupin e Naya Riveras, çfarë mendohet të ketë ndodhur me aktoren

Ylli i serialit “Glee”, aktorja Naya Rivera mund të ketë goditur kokën dhe rrëshqitur nga varka e saj në një liqen në Kaliforni, i tha një zhytës që po kërkonte trupin e saj.

Zhytësi i kërkimit dhe shpëtimit Robert Inglis tha që Rivera mund të ishte zhytur në ujë nga varka e saj dhe të ketë goditur kokën në njërën prej degëve, shkurreve dhe shkëmbinjve nën sipërfaqen e rezervuarit të Venturas që mund të jetë mashtrim i një terreni të cekët.

Djali katër vjeçar i aktores u gjet i vetëm në një varkë me qira në liqenin Piru në Ventura të mërkurën në mbrëmje, pa asnjë shenjë të nënës së tij.

“Njerëzit e kanë thyer qafën më parë. Ndodh shpesh në pishina, mund të ndodhë edhe në liqene”, tha Inglis për DailyMailTV.

“Nëse futesh në disa limane, mund të jesh tre pëllëmbë poshtë dhe as t’i shohësh deri sa të hidhesh brenda”, shtoi ai. “Ka vende [si ky] me liqenin që mund të bini pre e mashtrimeve të tilla sepse këtu është pjesa e cekët e liqenit. Ka shumë degë, ju keni këto pemë që janë atje dhe ato ngjiten”, tha ai.

Policia po përdor Sonar, robotë nënujorë, një hanxhar dhe madje qentë me anije për të kërkuar trupin e yllit të “Glee”.

Departamenti i Sherifit i Qarkut Ventura lëshoi të premten pamjet nga një kamerë mbi dronin nënujor, duke treguar pamjen e errët nën sipërfaqen e Liqenit Piru – i cili ka thellësi deri në 130 metra, sipas Kapitenit të Departamentit të Sherifit të Venturas.

Gjatë një konferencë për media të premten, Kapiteni Eric Buschow shprehu se kërkimi të premten filluan në orën 6:00 të mëngjesit.

Liqeni Piru është planifikuar të thahet në 65 metra muajin e ardhshëm për të kryer “ndërtimin sizmik në pendën e liqenit”, raporton Wrap. Projekti ishte planifikuar para zhdukjes së Riveras.

“Ne sollëm disa sinarë të skanimit anësor, të cilat na lejuan të kërkojmë një kthesë 20-30 pëllëmbë thellësi në një kohë. Kjo do të na japë objektiva për të kërkuar”, tha zhytësi.

“Sonari merr një pasqyrim nga gjërat në ujë. Është një hije që ne shohim, dhe ne duhet ta interpretojmë atë hije. Mund të jetë një shkëmb, një shkurre, një person. Ata marrin sinjal dhe më pas thërrasin një ekip zhytës për të hyrë brenda dhe të kontrollojnë atë zonë”.

Rreshteri i Departamentit të Qarkut Ventura, Kevin Donoghue tha për DailyMail.com se ishte “patjetër një mundësi” që aktorja Rivera të mund të ketë goditur kokën teksa zhytej, dhe shtoi se liqeni i qetë mund të jetë një mashtrim i rrezikshëm.

“Unë kam qenë këtu për mbytje të tjera në të kaluarën. Siguria e ujit është një nga ato gjëra ku njerëzit lehtë mund të mashtrohen dhe shpejt mund të futen në telashe”, tha ai.

“Në këtë rast ne nuk e dimë nëse Znj Rivera kishte një lloj episodi mjekësor. Kjo është diçka që ne nuk do të jemi në gjendje ta mësojmë derisa ta gjejmë atë dhe ekzaminuesi mjekësor bën hetimin e tij”, shtoi ai.

Donoghue tha që familja e aktores Rivera i tha policisë se ajo ishte në gjendje të mirë shëndetësore kur ata i folën për herë të fundit.

“Me sa dimë nuk kishte asnjë pyetje për shëndetin e saj mendor, ajo ishte mirë”, tha rreshteri.

Donoghue tha se policia intervistoi të gjithë ata që e dinin se ishin në ujë në atë kohë, por nuk patën asnjë epërsi.

“Të mërkurën kur filloi kjo, ca kohë rreth orës 01:00 ajo erdhi në stendën e koncesionit për fillimin e varkës, mori me qira një varkë pontone për një periudhë tri-orëshe”, tha ai.

Pamjet e kamerës CCTV u lëshuan gjithashtu dhe video jatregon varkën që shkon drejt veriut.

“Koncesionarët vunë re se në orën 4 të mëngjesit ajo nuk u kthye kur duhej. Në orën 4:30, ata morën një nga varkat e tyre dhe dolën duke kërkuar për të dhe gjetën zbritjen e barkës me djalin në bord”, tha rreshteri në konferencë për media.

“Punonjësi që bëri atë zbulim e quajti mbikëqyrës të tyre dhe ai mbikëqyrës bëri thirrjen e 911”.

“U gjet një jelek shpëtimi për të rritur. Patenta dhe ID e saj u gjetën në barkë. Të gjitha gjërat e tjera të saj u gjetën në veturën e saj që ishte e parkuar këtu”, shtoi ai.

Djali i Naya Riveras u tha autoriteteve se ai dhe nëna e tij kishin shkuar për të notuar por tha që ajo kurrë nuk e mori atë në ujë. Është e paqartë se si djali ishte në gjendje të kthehej në barkë vetë dhe në cilën zonë ajo u zhduk.

Josey katër vjeçar ndërkohë është kthyer në familjen e tij dhe është fotografuar dje në krahët e babait të tij, ish-burrit të Riveras, Ryan Dorsey, 36 vjeçar.

Operacionet e kërkimit janë penguar nga shikimi i dobët në ujë për të cilin shpëtimtarët thonë se është i errët dhe plot me bimë dhe mbeturina. Policia tha se është e mundur që trupi i Riveraa ‘mund të mos kthehet përsëri’ nëse është “ngatërruar në diçka nën ujë”.

Zhytësit thonë se ujërat janë të errët dhe plot bimë dhe mbeturina, duke e kufizuar shikueshmërinë e tyre dhe duke i detyruar ata të përdorin duart e tyre në ato që anëtari i ekuipazhit Max O’Brien e përshkroi si një ‘kërkim për gërsheta’.

Të enjten autoritetet publikuan pamjet e kamerave CCTV të aktores dhe djalit të saj që mbërritën në Liqenin Piru dhe hipnin në barkën e tyre disa orë para se ajo të zhdukej të mërkurën.


Shtuar 11.07.2020 12:30