Hajdari reagon pas shkarkimit: Jam Rudina e Azemit, nuk bëhem pjesë e pazareve

Deputetja Rudina Hajdari ka reaguar pas vendimit të grupit parlamentar demokrat për ta shkarkur si kryetar dhe për të zgjedhur në vend të saj Myslim Murrizin.

Gjatë fjalës së saj në parlament, Hajdari akuzoi kolegët e saj opozitar se po tentojnë të bëhen pjesë e pazareve për të përfituar diçka nga lokma e pushtetit.

” Teatri është Godinë e Shenjtë dhe duhet ruajtur. Përpos kësaj, kam ardhur të diskutoj një gjë tjetër. Kam ardhur të flas për diçka tjetër, sepse sapo më erdhi lajmi. Dje në Këshillin Politik u diskutua ndryshimi i sistemit.

Sot, kauza më me vlerë është kauza për ndryshimin e sistemit. Ky parlament kalon ligjet, dhe pas tyre, fshihen deputetë që ka biznesmenë pas tij, dhe ka një ministër që duan të shesin prona. Taksat e qytetarëve shqiptarë janë për këto pazare.

Skena politike sot është shndërruar me këta politikanë që kanë pas vetes një të fortë, një narkobiznesmen, e ka edhe nga ata që duan një llokmë të kësaj gjëje.

Unë s’bëhem kurrë pjesë e kësaj opozite, e këtyre pazareve. më kanë thënë, Rudin kështu bëhet politika me pazare. Jo mor jo, politika nuk bëhet me pazare. Është e rëndësishme që ky parlament të ketë njerëz që përfaqësojnë. Të mbarojë njëherë e mirë kjo mënyrë e shpifur. Unë s’do të jem kurrë mashtruese.

Unë s’do të dal kurrë mashtruese dhe me shumë para. Edhe pse do të kem shumë shkopinj nën rrota dhe njerëz që do të më luftojnë, por ama dijeni mirë, se shqiptarët do ngrejnë sytë dhe do më shohin dhe do e dinë që unë quhem Rudina Azem Hajdari. (duartrokitje)“, tha Rudina Hajdari.


Shtuar 14.05.2020 10:03