Arabët dorëzojnë një pjesë të parave, Newcastle përgatitet të bëjë revolucion në futboll

Newcastle United pritet të shitet te PCP Capital Partners, Fondi i Investimeve Publike të Arabisë Saudite, me marrëveshjen që vlerësohet rreth 340 milion euro, shkruan Albeu.com, marrë nga MARCA.

Arabia është një nga vendet më të pasura në botë me një pasuri prej 300 miliardë eurosh, dhe janë gati të transformojë Newcastle, si në Premier League dhe ashtu dhe në Kupat e Europës.

Sipas BBC, blerësit e mundshëm tashmë kanë shkëmbyer kontratat dhe kanë paguar depozitën fillestare te pronari aktual i Newcastle Mike Ashley. Reportet sugjerojnë që pjesa tjetër e marrjes do të përfundojë pasi të kalojnë pronarët dhe drejtorët e rinjë.

Sipas Sky Sports, Yasir El-Rumayyan, një nga burrat më të fuqishëm në familjen mbretërore të Arabisë Saudite, do të bëhet kryetari i ri i klubit.

Sidoqoftë, beIN Sports dhe Amnesty International e kanë bërë të qartë kundërshtimin e tyre për marrëveshjen.

Shefi Ekzekutiv i Sportit Yousef Al-Obaidly i ka shkruar Premier League dhe klubeve të tjera, duke u kërkuar atyre që të vlerësojnë në tërësi marrëveshjen dhe treguan lidhjet e Arabisë Saudite me piraterinë e të drejtave televizive të Premier League.

Gjatë pronësisë së Mike Ashley, Newcastle nuk ka pranuar të bëje nënshkrime të reja dhe për këtë arsye janë në një pozitë të fortë për sa i përket Fair Play (FFP). Si rezultat i mosgatishmërisë së Ashley për të shpenzuar para, tifozët e klubit janë bërë të padurueshëm për potencialin e kufizuar të ekipit dhe, nëse kjo merr përsipër kalon, ata do të kërkojnë dhe presin investime të mëdha.

“Newcastle ka aftësi më të madhe për të shpenzuar para sesa klubet e tjera dhe do të ishin akoma brenda kufijve të Fair Fair Financial, por ata nuk mund të investonin më shumë në nënshkrime sesa Manchester City për momentin, i tha MARCA-s Kieran Maguire.

“Rregullat e FFP ishin krijuar për të ndaluar pronarët e rinj të blinin një klub dhe të shpenzonin para pa kufizime, siç e pamë në Chelsea, PSG dhe Manchester City Newcastle do të duhet të investojë më ngadalë sepse tani ka kufizime.

Në listë janë Edinson Cavani, Willian dhe Arturo Vidal flasin media angleze.

Ndërkohë, Mirror dhe ESPN po e lidhin Mauricio Pochettinon dhe Massimiliano Allegrin me punën e trajnerit, te Newcastle. /albeu.com/


Shtuar 23.04.2020 19:11