95 viktima vetëm brenda një dite, sa ka shkuar bilanci tragjik i koronavirusit

Vetem dje numri i personave te vdekur nga koronavirusi ka qene 97, cilesuar si numri më i madh i viktimave në ditë.virusi

Nderkohe qe numri total i viktimave ka mberritur ne 908, por sipas BBC, numri i personave të sapo infektuar në ditë është stabilizuar.

Në të gjithë Kinën, 40.171 persona janë të infektuar ndërsa 187.518 janë nën vëzhgimin mjekësor.

Organizata Botërore e Shëndetit (OBSH) ka dërguar një ekip ekspertësh në Pekin për të ndihmuar në hetimin e virusit të ri. Sipas të dhënave kineze, 3,281 pacientë janë shëruar dhe kane dale nga spitali.

Sot, miliona njerëz u kthyen në punë pas pushimit të Vitit të Ri kinez, i cili u zgjat nga 31 janari për të frenuar përhapjen e virusit.

Por masat paraprake mbeten në vend, duke përfshirë orarin e punës, dhe rihapjen selektive të vendeve të punës.

Të hënën, miliona njerëz u kthyen në punë pas pushimit të Vitit të Ri Lunar, i cili u zgjat nga 31 janari për të frenuar përhapjen e virusit.

Por masat paraprake mbeten në vend, duke përfshirë tronditjen e orarit të punës, dhe rihapjen selektive të vendeve të punës.

Gjatë fundjavës, numri i vdekjeve të koronavirusit kapërceu atë të epidemisë Sars në 2003 i cili gjithashtu filloi në Kinë dhe vrau 774 njerëz në të gjithë botën.

OBSH të Shtunën tha që numri i rasteve të reja në Kinë ishte “duke u stabilizuar” – por paralajmëroi se ishte shumë herët për të thënë nëse virusi kishte arritur kulmin.

Të Dielën në mbrëmje, organizata dërgoi një mision ndërkombëtar për të ndihmuar në koordinimin e një përgjigje ndaj shpërthimit.


Shtuar 10.02.2020 07:29