50 të infektuar dhe një viktimë, si lëvizi sot harta në vend

Në 24 orët e fundit janë konfirmuar 50 raste të reja me koronavirus ndërsa është regjistruar edhe një viktimë. Ministria e Shëndetësisë njoftoi se një paciente 82-vjeçare nga Tirana ka humbur jetën si pasojë e Covid-19. Kështu, numri total i të infektuarve rritet në 38.

Ndërsa, aktualisht në shërbimin Infektiv po marrin shërbim 53 pacientë, 9 prej tyre janë në terapi intensive ndërsa 3 janë të intubuar.

Lexo edhe: Ulet numri i të infektuarve nga Covid-19 në vend, sa raste u konfirmuan në 24 orët e fundit

Sa i përket rasteve të reja, ato janë konfirmuar: 12 raste në Shkodër, 11 në Tiranë, 7 në Vlorë, 6 në Krujë, 5 në Korçë, 4 në Durrës, nga 2 raste në Pukë dhe Kurbin, dhe 1 rast në Lushnje.

Në vendin tonë janë aktualisht 608 persona aktivë me COVID19, kryesisht në Tiranë, Shkodër, Krujë.

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive është si vijon:

Tiranë-272

Shkodër-97

Krujë-78

Durrës-36

Vlorë-35

Kamëz -30

Lushnje – 13

Pukë-13

Elbasan -8

Korçë-7

Fier- 6

Lezhë – 3

Kukës -2

Tropojë -2

Mallakastër – 2

Kurbin- 2

Ura Vajgurore-1

Gjirokastër- 1


Shtuar 17.06.2020 09:07