Macron dhe Merkel i bashkohen Samitit për Kosovën të premten

Presidenti francez, Emmanuel Macron dhe kancelarja gjermane Angela Merkel do të organizojnë me BE-në një samit virtual të premten midis Serbisë dhe Kosovës që synon lehtësimin e tensioneve midis rivalëve ballkanikë, tha zyra e Macron, raporton APP, transmeton lajmi.net.

Vendimi vjen pasi Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi u akuzua muajin e kaluar për krime lufte nga prokurorët në Hagë.

Aktakuza çoi në shtyrjen e një samiti të Shtëpisë së Bardhë midis Serbisë dhe Kosovës që do të mbahej në fund të qershorit.


Shtuar 7.07.2020 09:42