Hoti kundër Minishengenit: Nuk merr pjesë në asnjë takim të Ramës dhe Vuçiçit

Kryeministri i Kosovës ka mohuar të jetë përkrahës i idesë së Shengenit Ballkanik. I pari i Qeverisë, Avdullah Hoti ka thënë se edhe në samitin virtual të partneritetit të vendeve të Ballkanit Perëndimor, të mbajtur të enjten është diskutuar për bashkëpunim ekonomik sipas parimeve evropiane.

I pyetur nga Top Channel nëse do të pranoj ftesën për takimin e radhës mes partnerëve të rajonit për Shengenin Ballkanik, Hoti ka thënë se nuk ka mini Shengen.

Partia e dytë më e madhe në Qeveri, AAK thonë se nuk besojnë se Kryeministri Hoti do të pranojë të bëhet pjesë e ndonjë takimi për këtë temë duke ditur se AAK-ja është kundër.

Ideja e Shengenit Ballkanit nisi në kohën kur Kosova qeverisej nga ish Kryeministri, Ramush Haradinaj.
E ky i fundit refuzoj pjesëmarrjen në çdo takim, si kundërshtim i idesë së krijimit të një tregu vetëm mes vendeve të Ballkanit Perëndimor.


Shtuar 31.07.2020 06:25