Ish-kryeplaku dhe i biri “kokat” e bandës së barit, si i zbuloi policia

Tre persona, dy prej të cilëve babë e bir, subjektë të OFL-së janë vënë në pranga me vendim të Gjykatës së Korçës, gjatë operacionit të koduar “Finish”.

Gjykata e Korçës kishte vendosur “Arrest me burg” për ish-kryeplakun e Podgories, Arben Pilinçi, djalin e tij Orlind Pilinçi, si dhe shtetasin Erald Muçelli, nga fshati Vreshtas.

Këta shtetas kanë qenë në përgjim dhe nën hetim nga Prokuroria në bashkëpunim me Drejtorinë e Policisë Korçë. Arrestimi i tyre lidhet me operacionin e datës 4 qershor 2020 në Elbasan, ku u kapën 28.5 kg lëndë narkotike kanabis dhe u arrestuan 3 shtetas, Teodor Beba, Ildi Dushku dhe Ylli Spaho.

Pas hetimit, gjatë gjithë kësaj kohe, përveç 3 shtetasve të mësipërm u ndaluan edhe 3 të tjerë, të cilët ishin pjesë e transportit të drogës. Pjesa më e madhe e tyre janë të njohur për Policinë, me precedentë të mëparshëm penalë. Policia thotë se gjatë tri fazave që ka kaluar operacioni i koduar “Finish”, janë arrestuar 12 shtetas si dhe janë shpallur në kërkim dy të tjerë.

Policia bën me dije se të arrestuarit janë: Arben Pilinçi, Olrind Pilinçi, Eraldo Muçelli, Kundret Hasbashaj, Ildi Dushku, Ylli Spaho, Gëzuim Greku, Redion Marra, Eltjon Mersala dhe Petrit Shkrela.

Dyshohet se këta shtetas janë marrë me kultivimin dhe shitjen e lëndëve narkotike. “Në kuadër të tri fazave të operacionit është goditur një grup i strukturuar kriminal, i cili ushtronte aktivitetin e paligjshëm të prodhimit dhe shitjes së narkotikëve në qarqet Korçë dhe Fier.

Në të tria fazat e operacionit janë arrestuar, ndaluar dhe proceduar penalisht 12 shtetas. Gjatë fazës së tretë dhe përfundimtare të këtij operacioni janë ndaluar 4 shtetas dhe janë shpallur në kërkim 2 të tjerë. Në kuadër të këtij operacioni janë sekuestruar në total 32,5 kg lëndë e dyshuar narkotike kanabis”, tha zyrtarisht Policia e Korçës.

Nga ana e Sektorit për Hetimin e Krimeve në Drejtorinë Vendore të Policisë Korçë, nën drejtimin e Prokurorive të Rretheve Gjyqësore Korçë dhe Elbasan, në bashkëpunim me Drejtoritë Vendore të Policisë Fier dhe Elbasan, u përmbyll faza e tretë dhe përfundimtare e operacionit policor të koduar “Finish”, në kuadër të të cilit është bërë e mundur goditja e një grupi kriminal me aktivitet në fushën e prodhimit dhe shitjes së narkotikëve, në qarqet Korçë dhe Fier.

Pas një hetimi dinamik prej një viti, në kuadër të procedimit penal të regjistruar pranë Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Korçë, në fazën e fundit të operacionit, strukturat hetimore të Drejtorisë Vendore të Policisë Korçë bënë ekzekutimin e masave të sigurimit “Arrest në burg”, për veprën penale “Prodhimi dhe shitja e narkotikëve” e kryer në bashkëpunim, caktuar nga Gjykata e Rrethit Gjyqësor Korçë, për 4 shtetas të arrestuar e 2 të shpallur në kërkim.


Shtuar 9.04.2021 13:05