U rrit në një familje super të pasur, historia e fëmijërisë së Pique dhe njohja me Shakirën (FOTO LAJM)

Kjo është historia e fëmijërisë së Gerard Pique.

Analiza përfshin historinë e tij të jetës para fama, jeta familjare, jeta e marrëdhënieve, jeta personale dhe shumë fakte të panjohura për të.

Po, të gjithë e dinë për aftësitë e tij mbrojtëse, por shumë pak e konsiderojnë biografinë e Gerard Pique, e cila është mjaft interesante. Tani pa adieu të mëtejshëm, le të fillojmë.

Gerard Piqué Bernabéu ka lindur në 2 shkurt 1987 në Barcelonë, Spanjë.

Piqué u ngrit në një familje katalane super të pasur. Ai është shpesh në krye të listës së futbollistëve popullorë me prindër të pasur. Babai i tij, Joan, është një biznesmen dhe avokat i suksesshëm. Nëna e tij, Montserrat, është drejtor i një spitali prestigjoz të lëndimeve të shtyllës kurrizore në Barcelonë.

Pak Gerard ishte duke filluar një top të drejtë që nga momenti kur ai mund të ecë siç duhet. I tillë ishte dashuria e tij për lojën se pothuajse i kushtoi atij jetën e tij të dashur.

Si një 17-muajshe, mbrojtësi i Barcelonës po luante në tarracën e shtëpisë së gjyshërve të tij. Ju mund të keni menduar tashmë se çfarë ndodhi më pas. Ndërsa luante, topi shkoi në tarracë dhe Gerard Pique u përplas me të.

Ish-mbrojtësi i Manchester Unitedit duhej të hospitalizohej menjëherë aty ku ishte në gjendje komike. Fatmirësisht, pak Pique u zgjua nga somnolenca e tij e zgjatur pas 2 ditëve, shumë për gëzimin e familjes dhe të afërmve të tij. Ai fitoi betejën kundër vdekjes.

Ai zhvilloi një interes në futboll në fillim dhe filloi karrierën e tij të të rinjve në 1997 kur ai hyri në Akademinë e FC Barcelona si një dhjetë vjeçar.

Historia e fëmijërisë së Gerard Pique:

Pique u bashkua me ekipin më të ri të djemve në klubin që në atë kohë u quajt Alevín B. Ai ishte ndër mbrojtësit më të fortë dhe më të lartë të ekipit të tij. Ai praktikoi në akademi për disa vite, duke kaluar nëpër nivele të ndryshme të rinisë dhe duke fituar tituj të shumtë përgjatë rrugës.

Ai iku FC Barcelona tek Manchester United në fund të sezonit 2003-04. Ana e Premierligës nuk pagoi një pagesë për Pique pasi ishte shumë i ri për të pasur një kontratë profesionale.

Në 27 Maj 2008, Piqué u kthye dhe nënshkroi një kontratë katërvjeçare me Barcelonën, me një klauzolë blerje prej € 5 milion. Ai shprehu gëzimin e tij në ri-nënshkrimin me klubin e tij të djalërisë, edhe pse pranoi se ai kishte gëzuar magjinë e tij në Manchester United. Pjesa tjetër, siç thonë ata, tani është histori.

Kur dy të famshëm botërorë vijnë së bashku, ajo më së shpeshti bëhet subjekt i interesit ndërkombëtar dhe hoopla. Historia e Shakira dhe futbollisti spanjoll Gerard Pique është një tregim i tillë i ngjashëm.

Shumica prej nesh do të mbani mend këngën e Waka Waka që u transmetua gjatë Kupës së Botës 2010 në Afrikë. Ishte kënga zyrtare e atij turneu me më shumë se 1.6 miliard shikime në YouTube, shkruar dhe kryer nga Shakira.

Gerard ishte gjithashtu pjesë e videos. Shakira dhe Pique u takuan gjatë filmimit të kësaj video dhe të dy me sa duket goditën menjëherë. Shakira ishte i kënaqur nga dashamirësia e Gerard Pique pasi e shihte duke u shfaqur në ekran “Waka Waka (Kjo kohë për Afrikën)”.

Pique ishte njeriu ideal për të. Ai ishte ai që e ndau zemrën pasi u prish në marrëdhënien e saj 10-vjeçare me Antonio de la Rúa.

Të dy fillimisht hodhën poshtë bisedimet rreth marrëdhënieve të tyre si të rreme. Megjithatë, ka pasur bisedime në media të ndryshme spanjolle për një çështje të mundshme. Disa gazeta thashetheme publikuan fotografi të çiftit që mbanin duart bashkë dhe puthnin në Barcelonë. Çifti u bë publik me marrëdhëniet e tyre në Mars 2011 kur Shakira bëri konfirmimin rreth tyre në Twitter dhe Facebook.

Piqué dhe Shakira ndajnë të njëjtën ditëlindje, por ajo është 10 vite e tij e lartë. Më shumë arsye pse palë ra në dashuri. Të dy duart e dashura kishin një martesë mbretërore.

Më pas ata u bekuan me fëmijë. Shakira lindi djalin e parë të çiftit, Milan Piqué Mebarak, në 22 Janar 2013 në Barcelona, Spanjë, ku familja kishte marrë vendbanimin. Shakira lindi djalin e tyre të dytë, Sasha Piqué Mebarak, në 29 Janar 2015. Më poshtë është një foto e bukur e Garard Pique, Shakira dhe fëmijët e tyre.

Shakira njëherë ka komentuar për Gerrardin: “Unë e di se ai është personi i vetëm që nuk është me mua për shkak të ndonjë interesi tjetër përveç dashurisë që na bashkon”.

Ylli i pop ka falënderuar gjithashtu futbollin për ndryshimin e jetës së saj dhe sjelljen e Gerard në të. Në një intervistë dhënë vetëm para ceremonisë së mbylljes së Kupës Botërore 2014 të futbollit, Shakira kishte komentuar: “Unë kurrë nuk do të harroj se kam takuar dashurinë e jetës sime në Kupën e Botës”.

BABAI: Babai i Gerard, Joan Pique shpesh konsiderohet si një nga avokatët dhe biznesmenët më të suksesshëm në Barcelonë. Më poshtë është një foto e Joan Pique dhe Montserrat e tij të bukur të cilin ai u martua me të ndërsa ishte në rininë e tij.

Nëna e Pique dhe nëna e Shakiras mund të jenë një komentator sportiv. Kështu përshkruan Monserrat evolucionin e lojës së fëmijës së tij më të madhe: “Ai është i zgjuar, ai i zgjedh të gjithë, e nxjerr topin dhe ai është përmirësuar në një”. Montserrati pranon se nganjëherë ajo është ende e ngazëllyer për të kujtuar vitet në të cilat Piqué (2004-2008) luajti për Manchester United, sidomos kur ai u largua nga aeroporti me 17 vjeç. Në fjalët e saj …”Unë shkova ta takoj atë një herë në muaj gjatë katër viteve të udhëtimit të tij në anglisht”.

Montserrat i pëlqen të regjistrojë gjithçka për djalin e saj me një aparat fotografik dixhital. Ajo dikur tha se ajo ishte përgjegjësi kryesor për Pique që kthehej për të luajtur në shtëpi, së pari në Zaragoza dhe pastaj në Barçën e tij të dashur. Monserrat është shumë afër vajzës së saj, Shakira siç është parë në foton më poshtë.

VËLLA: Gerard Pique ka gjithashtu një vëlla më të vogël Marc Pique, i cili është një nga tifozët dhe përkrahësit më të mëdhenj.

GJYSHI: Amador Bernabeu është babai i nënës së Gerard Pique, Montserrat.

Ai është ish-zëvendëspresident i Barcelonës. Gjatë referendumit të diskutueshëm të pavarësisë 2017 në Kataloni, ai u pa nga shumë njerëz si një nga fytyrat publike të anës katalunase të argumentit, duke votuar dhe tweeting mbështetjen e tij në katalanisht. Ai më pas u përball me një reagim nga disa tifozë spanjollë për mbështetjen e tij për referendumin e pavarësisë katalanase. Falë tij, një nga ëndrrat ende të pazgjidhura të Pique është që të bëhet president i FC Barcelona.

Gerard Pique ka atributet e mëposhtme për personalitetin e tij.

Pikat e Forta të Gerard Pique: Ai është progresiv, origjinal, i pavarur dhe humanitar.

Dobësitë e Gerard Pique: Ai ka një zakon të shkon nga shprehja emocionale. Shakira megjithatë ka punuar në këtë që nga 2011.

Çfarë dëshiron Gerard Pique: Ai pëlqen të argëtohet me miqtë, duke ndihmuar të tjerët. Ai është gjithashtu një dëgjues i mirë.

Çfarë nuk i pëlqen Gerard Pique: Gerard Pique nuk i pëlqen të jetë premtim i vetmuar dhe i thyer.

Në përgjithësi, ai është i turpshëm dhe i qetë. Ai është gjithashtu një mendimtar i thellë dhe mund të përshtatet me energjitë që e rrethojnë. Kjo është tipike kur e shihni atë të luajë për ekipin e tij. Pique është në gjendje të shoh pa paragjykime, në të dy anët, gjë që i jep atij aftësinë për të zgjidhur konfliktin.

Së fundi, Gerard Pique shikon botën si një vend plot me mundësi.

Idhujt e Pique:

Gerard Pique, gjatë viteve, ka treguar ngjashmëri me legjendën gjermane, Franz Beckenbauer, duke fituar kështu ngushëllimin “Piquénbauer”. Kur tifozët e pyetën Franz Beckenbauer rreth paraleleve të tërhequr për të, gjerman legjendar tha se ai ishte “Nderuar” se spanjolli ishte i lidhur me të. Më poshtë është Pique dhe idhulli i tij, Beckenbauer që shkëmbejnë fotot e tyre.

Megjithatë, duke pasur parasysh faktin se ai është rritur duke përçmuar Galaktikët, ai e bën atë pak të habitshme për të gjetur emrin e legjendës së Real Madridit ‘Hierro’ si ikona e tij e dytë.

Marrë nga /lifebogger.com/


Shtuar 29.02.2020 14:35