Tradhëtoi miliarderin me rojen, sheikut i dalin në dritë torturat (FOTO LAJM)

Sundimtari miliarder i Dubait, Sheiku Al Maktoum urdhëroi rrëmbimin dhe torturimin e dy vajzave të tij të arratisura dhe zhvilloi një fushatë terroriste kundër gruas së tij, Princesha Haya pasi ajo flinte me një nga rojet e saj, ka zbuluar gjykata.

Është zbuluar që sundimtari i Dubait ka urdhëruar rrëmbimin dhe torturimin e dy vajzave të arratisura, të arratisura në Britani.

Gjykata e Lartë tha që miliarderi Sheik Mohamed bin Rashid Al Maktoum, gjithashtu një mik i Mbretëreshës, kishte rrëmbyer Princeshë Shamsa-n nga Kembrixh, pasi ajo ishte arratisur në vitin 2000.

Gjithashtu doli në dritë fakti që ai urdhëroi komandot të rrëmbejnë motrën e saj Princeshë Latifa nga një jaht në vitin 2018 pasi edhe ajo u përpoq të shpëtonte nga Dubai.

Babai i tyre, një nga aleatët më të rëndësishëm të Britanisë në Lindjen e Mesme është shpallur përgjegjës për të dy rrëmbimet e tmerrshme.

As princesha nuk është parë kohët e fundit dhe siç duket të dyja mbeten të mbyllura në pallatin e babait të tyre.

Gjykata konkludoi, mbi një standard të së drejtës civile të bilancit të mundësive, se Sheiku kishte vepruar ‘në kundërshtim me ligjin penal të Anglisë dhe Uellsit, të drejtën ndërkombëtare, të drejtën detare ndërkombëtare dhe normat e pranuara ndërkombëtarisht të të drejtave të njeriut’.

Andreë McFarlane, presidenti i ndarjes së familjes, publikoi gjetjet e tij pas një çështjeje 10-mujore e cila filloi vitin e kaluar kur gruaja më e re e Sheikut, Princesha Haya Bint Al Hussein, 45 vjeç, u largua nga Dubai. Ajo iku në Londër me vajzën e çiftit të tyre Jalila, 12 vjeç dhe djalin Zayed, tetë vjeç. Sipas të dhënave, ajo u ndihmua nga roja i familjes, me të cilin dyshohet të kishte një lidhje intime.

Në maj, Sheiku, 70 vjeç, dërgoi avokatët e tij në Gjykatën e Lartë për të kërkuar kthimin e fëmijëve të tij në Dubai.

Sheikh Maktoum, një nga burrat më të pasur në botë me vlerë 9biliardë dollarë, dhe që është gjithashtu kryeministër dhe nënkryetar i Emirateve të Bashkuara Arabe (Emiratet e Bashkuara Arabe), ku një milion britanikë vizitojnë çdo vit, është zbuluar se ka zhvilluar një fushatë të frikshme të ngacmimit kundër gruas së tij.


Shtuar 9.09.2020 06:54