Pas shumë vitesh, Brad Pit mer çmimin e parë Oscar (FOTO LAJM)

Mbrëmjen e kësaj të diele u mbajt në Los Angeles, edicioni i 92-të i Academy Aëards, ku u shpërndanë çmimet më të pritura të vitit, ato Oscar.

Filmi “Parasite” i regjisorit koreano-jugor Bong Joon Ho u kurorëzua si më i miri, duke rrëmbyer më shumë çmime.

Ndërsa aktorët më të mirë protagonistë u shpallën Joaquin Phoenix dhe Renee Zellëeger, si dhe më të mirët joprotagonistë, Brad Pitt dhe Laura Dern.

Filmi më i mirë– “Parasite”

Aktori protagonist më i mirë- Joaquin Phoenix “Joker”

Aktorja protagoniste më e mirë– Renee Zellëeger “Judy”

Aktorja më e mirë joprotagoniste– Laura Dern, “Marriage Story”

Aktori më i mirë joprotagonist- Brad Pitt, “Once Upon a Time in Hollyëood”

Regjisori më i mirë- Bong Joon Ho, “Parasite”

Filmi i animuar më i mirë- “Hoë to Train Your Dragon: The Hidden World” Dean DeBlois

Skenografia më e mirë- Once Upon a Time…in Hollyëood

Fotografia më e mirë– “1917”

Montazhi më i mirë i zërit– “Ford v Ferrari”

Filmi i animuar i shkurtër më i mirë- “Hair Love,” Mattheë A. Cherry

Skenari më i mirë i përshtatur- “Jojo Rabbit,” Taika Waititi

Skenari më i mirë origjinal- “Parasite,” Bong Joon-ho, Jin Won Han

Dokumentari më i mirë– “American Factory,” Julia Rieichert, Steven Bognar

Dokumentari më i mirë me metrazh të shkurtër– “Learning to Skateboard in a Warzone,” Carol Dysinger

Filmi ndërkombëtar më i mirë- “Parasite,” Bong Joon Ho

Filmi më i mirë me metrazh të shkurtër- “The Neighbors Windoë”

Montazhi më i mirë-“Ford v Ferrari,” Michael McCusker, Andreë Buckland

Kolona zanore më e mirë- “Joker,” Hildur Guðnadóttir

Miksimi më i mirë- “1917”

Kënga më e mirë origjinale– “I’m Gonna Love Me Again,” “Rocketman”

Flokët dhe grimi më i mirë– “Bombshell”

Kostumografia më e mirë- “Little Women,” Jacqueline Durran

Efektet vizuale më të mira- “1917”


Shtuar 10.02.2020 08:36