“Digjet” Franca, protesta të dhunshme kundër reformës së pensioneve, i vihet flaka bashkisë

Bashkisë së Bordosë i është vënë zjarri ndërsa protestat franceze vazhduan pas planeve për të rritur moshën e pensionit.

Më shumë se një milion njerëz dolën në rrugë në të gjithë Francën të enjten, me 119,000 në Paris, sipas shifrave nga ministria e Brendshme.

Policia hodhi gaz lotsjellës ndaj protestuesve në kryeqytet dhe 80 persona u arrestuan në të gjithë vendin.

Demonstratat u nxitën nga legjislacioni që rrit moshën e pensionit me dy vjet në 64.

Sindikatat kanë bërë thirrje për protesta të mëtejshme të martën e ardhshme, e cila do të përkonte me vizitën shtetërore të mbretit Charles III në vend.

Zjarri përfshiu derën e përparme të bashkisë të enjten në mbrëmje pas një dite protestash dhe përleshjesh.

Nuk ishte e qartë se kush ishte përgjegjës për zjarrin, i cili u shua shpejt nga zjarrfikësit.

Ministri i Brendshëm Gerald Darmanin u përpoq të shuante çdo shqetësim përpara udhëtimit të Mbretit, duke thënë të enjten në mbrëmje se siguria “nuk përbën asnjë problem” dhe monarku do të “mirëpritet mirë”, sipas AP.

Në Paris, policia u përlesh herë pas here me rebelët e maskuar të cilët thyen xhamat e dyqaneve, dëmtuan mobiljet e rrugës dhe sulmuan një restorant McDonald’s, sipas agjencisë së lajmeve Reuters.

Policia përdori gaz lotsjellës dhe u hodh nga sende dhe fishekzjarre, raportoi agjencia e lajmeve AP, me 33 persona të arrestuar në kryeqytet.

“Unë e kundërshtoj këtë reformë dhe e kundërshtoj me të vërtetë faktin që demokracia nuk do të thotë më asgjë”, tha një demonstrues për Reuters.

“Ne nuk po përfaqësohemi dhe kështu jemi të ngopur.”

Protestat gjithashtu ndërprenë udhëtimin me tren, rafineritë e naftës dhe mësuesit dhe punëtorët në aeroportin Charles de Gaulle të Parisit u larguan nga puna.

Atraksionet e njohura turistike si Kulla Eifel dhe Pallati i Versajës, ku është planifikuar një darkë për Mbretin Charles dhe presidentin francez javën e ardhshme, u mbyllën gjithashtu të enjten.

Në qytetin verior të Rouen-it, një grua e re u pa e shtrirë në tokë pasi kishte pësuar një dëmtim të rëndë në dorë. Dëshmitarët thanë se ajo humbi gishtin e madh pasi u godit nga një granatë e ashtuquajtur “flash-ball” e gjuajtur nga policia për të shpërndarë demonstruesit.

Përleshje të tjera pati në qytetet perëndimore të Nantes, Rennes dhe Lorient.

Opozita premton se protestat nuk do të pakësohen, por sindikatat do të duhet të hartojnë një strategji për të shkuar përpara, në vend që të premtojnë më shumë ditë si e enjtja.

Që nga janari, ka pasur nëntë ditë protesta dhe sindikatat franceze kanë bërë thirrje për një tjetër të martën e ardhshme.

Trazirat pasojnë vendimin e qeverisë për të detyruar legjislacionin për të rritur moshën e pensionit përmes dhomës së ulët të parlamentit, ku i mungon shumica absolute, pa votim.

Presidenti francez Emmanuel Macron mbrojti masën, duke thënë se reforma është një domosdoshmëri.

Kryeministrja e Francës, Élisabeth Borne, ka thënë se ndryshimet janë thelbësore për të parandaluar një deficit të madh në sistem në të ardhmen./Albeu.com/


Shtuar 24.03.2023 07:35