Tentoi t’i shmangej tre burrave me thika që tentuan ta grabisnin, 19 vjeçari vdes tragjikisht

Një i ri përfundoi i vdekur pasi u hodh nga ballkoni gjatë një feste, po përpiqej të shpëtonte pasi tre burra dyshohet se sulmuan dhomën duke mbajtur një thikë.

Cian English, 19 vjeç, ra nga ballkoni në katin e katërt të vendpushimit View Pacific në Surfers Paradise rreth orës 3 të së shtunës.

Policia pretendon se tre burra, të moshës 18, 20 dhe 22 vjeç, sulmuan njësinë me anë të një thike dhe vodhën banesën.

Treshja u arrestua brenda natës dhe të gjithë u akuzuan për një akuzë vrasjeje dhe dy akuza për grabitje të armatosur.

Mbikëqyrësi i detektivit Brendan Smith pretendoi se ata po përpiqeshin të vidhnin rroba dhe një telefon celular në atë kohë.

“Ajo që ne pretendojmë është … tre shkelësit kryesorë kanë plaçkitur viktimën dhe mikun e tij në thikë me kokë dhe gjatë kësaj, viktima ka provuar të shpëtojë dhe kaloi sipër ballkonit dhe vdiq“, tha ai.

Policia beson se kishte dy grupe personash në të njëjtin kompleks dhe ndërvepruan me njëri-tjetrin dhe ‘morën disa ilaçe të paligjshme’ para se gjërat të dilnin jashtë kontrollit.

18-vjeçari do të paraqitet të hënën në Gjykatën e Magjistraturës Beenleigh ndërsa dy burrat e tjerë do të paraqiten në Gjykatën e Magjistraturës Brisbane.

Katër adoleshentë të tjerë të moshës midis 16 dhe 19 vjeç u gjetën në apartament në gjendje të ndryshme të vetëdijes dhe u dërguan në Spitalin Robina për trajtim të mbidozave të drogës.


Shtuar 24.05.2020 07:08