Stuhia shkatërron ishullin grek, 5 të vdekur përfshirë një foshnje 8 muajsh (VIDEO)

Stuhia që goditi ishullin grek Evia nga e shtuna në mbrëmje deri në orët e para të mëngjesit të së dielës u shndërrua në një tragjedi, me fshatra të tëra të përmbytura, qindra qytetarë të bllokuar, pesë persona të mbytur dhe dy të zhdukur.

Sipas informacioneve të fundit nga Zëvendësministri i Mbrojtjes Civile, Nikos Hardalia, i cili ndodhet në Vasilika të Evisë, foli veçanërisht për vdekjen e tre personave, përfshirë një foshnje 8 muajshe, një 86-vjeçar dhe një 85-vjeçar. Të moshuarit u mbytën në shtëpinë e tyre (ata jetonin në shtëpi të ndara). Prindërit e foshnjës fatkeqe ishin me pushime në zonë dhe nuk arritën ta shpëtojnë atë.

Hardalias theksoi se “është një ditë e vështirë pas një nate të vështirë” dhe iu referua betejës së madhe të luftës nga njerëzit e mekanizmit shtetëror në kushte të vështira. Siç theksoi ai, “ne po përballemi me fenomene për të cilat duhet të japim maksimumin për të ndërtuar struktura që mund t’i përballojnë ato”.

Ai theksoi se parashikimi meteorologjik fliste për 63 mm shi, ndërsa ra më shumë se 300 mm shi, duke rezultuar në këtë ngjarje të paparashikuar. Konkretisht, stacioni Evia regjistroi 300 milimetra shi në vetëm tetë orë deri të dielën në mëngjes, ditën e pestë dhe të fundit të motit të keq.

Dhjetra persona u shpëtuan nga Departamenti i Zjarrit

Në ishull po operon një brigadë e madhe zjarri – 83 zjarrfikës me 31 automjete dhe 3 anije shpëtimi nga ekipi dhe një helikopter. Nga mesdita e së dielës, shërbimi kishte shpëtuar 35 persona të bllokuar dhe transportuar ata për siguri, ndërsa thirrjet për pompimin e ujit nga shtëpitë kanë tejkaluar 140. Ndihma ofrohet nga Rojet Bregdetare me një anije dhe një helikopter kërkimi dhe shpëtimi dhe Pushteti Lokal me makineri projekti. Katër persona të tjerë u shpëtuan me helikopter.

Psachna u “varros” në baltë. Në fshat duken tonelata me baltë që kanë mbuluar pothuajse gjithçka dhe që janë shkaktuar dëme të mëdha, ndërsa veturat janë përmbysur.

Lumi që rrjedh përmes tij ka mbingarkuar, duke përkeqësuar situatën. Banorët në dëshpërim janë në rrugë dhe përpiqen të shpëtojnë atë që është e shpëtuar.


Shtuar 9.08.2020 15:45