Njerka lajmëron policinë për vdekjen e 8 vjeçares në vaskë, por vajza tjetër fundos prindërit me dëshminë

Një baba dhe një njerkë nga Minesota janë akuzuar për vrasje në lidhje me vdekjen e vajzës tetë vjeçare të burrit, pasi ajo dyshohet se ishte lidhur në një batanije gjumi me zinxhirë.

Trupi i Autumn Hallow u gjet i dobësuar nga policia në lumin Elk, Minesota pas një telefonate të enjten e kaluar rreth orës 3.45 pasdite në lidhje me një vajzë që u gjet pa ndjenja në një vaskë.

Sipas Zyrës së Sherifit të Qarkut, pas mbërritjes në një kompleks në anën jugore të lumit Elk, oficerët gjetën njerkën e vajzës, Sarah Hallow, 28 vjeç, duke kryer shtypje gjoksi mbi vajzën, për të cilën oficerët thanë se dukej ‘jashtëzakonisht e dobët dhe e hollë’.

Përpjekjet për të ringjallur vajzën ishin të pasuksesshme, dhe Autumn u shpall e vdekur në vendin e ngjarjes. Ajo peshonte vetëm 20 kg ditën e vdekjes.

Hetuesit thanë që ajo kishte të ngjarë të kishte vdekur më herët para se policia të merrte telefonatën, bazuar në gjendjen e trupit të saj.

Sarah Hallow dhe babai Brett Hallow, 30-vjeç, u arrestuan të dy të nesërmen, dhe u akuzuan për një akuzë për vrasje të shkallës së dytë dhe vrasje të shkallës së parë të hënën.

Në ankesën penale thuhet se oficerët, thanë se vajza ishte shumë e dobët dhe përkundër deklaratave të njerkës që pretendoi se kishte gjetur vajzën me kokë në vaskë atë ditë, thanë se lëkura e saj ishte e thatë dhe flokët ishin shumë pak të lagura.

Në ankesë thuhet se Sarah Hallow u tha oficerëve që Autumn thoshte që ajo do të bënte dush, por kur shkoi të kontrollonte 8-vjeçaren 40 minuta më vonë, ajo gjeti fytyrën e saj poshtë në ujë.

Ndërsa babai, Brett Hallow thuhet se u tha oficerëve se u zgjua nga britmat e Sarës, dhe se e gjeti atë me vajzën e shtrirë pranë saj në dysheme.

Sidoqoftë, Autumn gjithashtu kishte prerje dhe shenja në ballin e saj, si dhe nxirje të shumta në turp, dhe gishtat e saj ishin blu kur oficerët e gjetën. Një raport i autopsisë gjeti trauma në kokë dhe tha se ajo ka të ngjarë të ketë vdekur nga asfiksimi. Policia gjithashtu tha se gjetën gjithashtu gjak në banjë dhe shenja në ballin e saj.

Djali gjashtë vjeçar i Hallow dhe vajza 10 vjeçare e Sarah Hallow u intervistuan nga hetuesit dhe punonjësit e mbrojtjes së fëmijëve pas arrestimit të prindërve të tyre.

Gjashtë vjeçarja tha se prindërit e tij kishin përdorur një rrip kafe për të lidhur vajzës dhe e fusnin atë në një “çantë” të kuqe për gjumë, të cilën do të zhvendoseshin në dhoma të ndryshme ose vaskë.

Ai tha se e lidhin atë sa herë ajo sillej keq ose urinonte në rrobat e saj.

Në ankesë thuhet gjithashtu se djali i tyre dëgjoi një zhurmë të madhe që vinte nga banjoja në të njëjtën mëngjes ku vajza u gjet e vdekur, kur Sarah dhe Brett ishin në banjë me të. Gjithashtu thuhet se vajza 10-vjeçare pa gjak në banjë dhe se ajo nuk po merrte frymë.


Shtuar 20.08.2020 17:23