Nga kërkesat për s*ks online te lidhjet e reja në distancë, si po funksionon dashuria në kohën e COVID 19

Një gazetar italian ka përshkruar për gazetën “The Economist” jetën e të rinjve dhe çifteve në Milano, njohjet e reja dhe mënyrën se si lihen takimet në Italinë e karantinuar.

Dridhja e një telefoni celular prish qetësinë e një nate pa lëvizje në Milano. Në një tryezë darke të shtruar për një person, Giulio pastron zërin e tij përpara se të përgjigjet. Lorenzo, takimi i tij në Tinder, shfaqet në ekranin e thyer të “iPhone” të Giulio-s, i veshur me një kapuç të zi dhe vathë të zinj – ai duket se po buzëqesh pas mjekrës së tij të rritur, por ka heshtje në linjë. Ndoshta është në siklet, mendon Giulio, ose mbase është lidhja e dobët e internetit. Një moment kalon, pastaj Lorenzo thyen heshtjen. “Hej ciao”, thotë ai, “Më fal që jam vonë”. “S’ka problem”, thotë Giulio, “Unë nuk kam për të dalë”.1

Giulio e konsideron veten një mjeshtër të takimeve në jetën e zakonshme, por tani për tani ai duhet të përgatitet për flirtim në ekran. I mungon ngrohtësia e një shtrëngimi duarsh ose ndjenja elektrike e një puthjeje, kështu më tha kur folëm, megjithëse një gjë është bërë më e lehtë për të takuar njerëz të rinj: gjetja e një bisede për të thyer akullin nuk është problem.

Ai dëgjon ndërsa Lorenzo përshkruan ditët e tij në karantinë: alarmi në 8 të mëngjesit, pushimi në dhomën e ndenjes në orën 9 të mëngjesit, punë në distancë deri në ora 6 pasdite, një bisedë nate me prindërit, më pas një episod i dramës së krimit në “Netflix”, – “Ozark” para gjumit.

Lorenzo fillon me një përshkrim të ditës së tij të tretë në karantinë kur Giulio e ndërpret: gjithçka po fillon të tingëllojë pak përsëritëse.

Nëse ka një anë pozitive në bllokim, mendon Giulio, është se janë prishur pengesat në mënyrë paradoksale: të gjithë janë të mbërthyer në të njëjtën situatë, duke jetuar të njëjtat emocione, kanë të njëjtat mendime, duke bërë të njëjtat pyetje. Ai dëshiron ta shohë përsëri Lorenzo-n, por zgjedh të mos i tregojë kur, për momentin.

Pas një video- thirrjeje një orë të gjatë, ata e mbyllin telefonin me një “flasim së shpejti” me nxitim. Giulio – me flokë me shkëlqyes, këmishë të bardhë, me pizhama, pantofla me gëzof dhe me parfum “Gucci” që askush nuk do ta nuhasë – ngrihet për të shtriqur këmbët.

Dritat e Milanos i rrahin dritaret. Në rrugën e shkretë një orë në një farmaci lexon 22:52. Ka shumë kohë për një cigare para takimit të tij të ardhshëm të mbrëmjes.

Italia ishte vendi i parë evropian që vendosi një bllokim mbarëkombëtar në përgjigje të pandemisë së koronavirusit, duke ndaluar tubimet publike dhe duke mbyllur shkollat e universitetet në përpjekje për të ndaluar përhapjen e virusit.

Lombardia, e cila është në karantinë që nga 8 marsi, është rajoni me goditjen më të fortë. Milani, një qytet me 1.3 milionë banorë është në zemrën e rajonit. Më 11 mars, ndërsa numri i të vdekurve u rrit në mënyrë dramatike në të gjithë vendin, një dekret qeveritar vendosi mbylljen e bizneseve, restoranteve dhe bareve si dhe vendosi kufizime të mëdha për lëvizjen e njerëzve, duke i lejuar ata të udhëtojnë vetëm për arsye “thelbësore”.

Ndërsa Giulio më tha, kur folëm për takimin e tij në internet: “Che sbatti!” – shprehje milaneze për të thënë “kjo ta shpif”, por jeta dhe dashuria vazhdon.

Unë nuk i kam parë miqtë e mi që nga dita e parë e bllokimit, kështu që vendosa të rregulloj një “aperichat”. Aperitivi përmes “Skype” është bërë antidoti i parë i milanezëve për abstenimin nga jeta shoqërore dhe, natyrisht, nga birra: grupe miqsh takohen në thirrjet video për të pirë dhe biseduar sikur të ishin ulur rreth një tavoline bari. Nuk është një takim dhe unë me miqtë e mi nuk kemi nevojë të thyejmë akullin, megjithatë biseda fillon gjithmonë në të njëjtën mënyrë: “Epo, si po shkon bllokimi?”

Federico, një psikolog me një pasion të papërsëritshëm për kitarën, na tregon për përpjekjen e tij për të imituar ata që ditët e fundit kanë kënduar këngë së bashku në ballkone në të gjithë Italinë. “Dje dola në ballkonin tim dhe fillova të luaj Guccini-n”, thotë ai (Francesco Guccini është një nga kantautorët më të njohur të Italisë), “por reagimi i vetëm erdhi nga një fqinjë e vjetër që uli grilën. Unë e imagjinova fqinjën duke menduar: ‘A nuk ishte koronavirusi mjaftueshëm? Çfarë kam bërë për të merituar një ndëshkim të tillë?’”.

Mirko, një shitës i martuar së fundmi, përpiqet të shtyjë Edoardo-n dhe të dashurën e tij të martohen: “Tani që rrini nëpër shtëpi, më në fund mund ta propozosh”, thotë ai në ekran. Edoardo skuqet dhe përkul kokën e tij kaçurrela derisa del jashtë kornizës së “Skype”. Federico përpiqet ta shpëtojë: “Jeni me fat që nuk mund të dilni jashtë dhe të blini një unazë fejesë”.

Karantina po i shtron shumë marrëdhëniet e tendosura (avokatët kanë thënë që ata presin një rritje të shkurorëzimeve pasi kriza të ketë mbaruar) por pavarësisht se janë bllokuar 24/7 me partnerët e tyre për herë të parë, deri më tani miqtë e mi po dëshmojnë forcën e premtimeve të tyre.

Izolimi ka shtyrë shumë milanezë të pastrojnë pluhurin nga romantizmi i tyre i fjetur. Për dallim nga pjesa tjetër e Italisë, e cila ka një reputacion për pasionin, në Milano njerëzit nuk njihen shumë për ngrohtësinë e tyre. Është një qytet i zellshëm. Banorët mezi kanë kohë ta shohin njëri-tjetrin. Karantina po i detyron ata të ngadalësohen nga ngutja – duke shkaktuar një kërcim jo karakteristik në sjelljen me dashuri.

“Ky bllokim ka zbrazur jo vetëm rrugët, por edhe ditët e njerëzve”, thotë Giulio. “Njerëzit nuk janë mësuar të jenë vetëm, veçanërisht në një qytet si Milano, dhe takimi është mënyra më e lehtë për të mbushur këtë vetmi”. Giulio më thotë se ai ka marrë “kërkesa me ton” për biseda seksi apo përkëdhelëse në kamera, në internet, megjithëse pranon se kjo nuk është gjë që i përshtatet atij.

Të tjerët po takohen për seks pavarësisht kufizimeve. Përsëri, kjo nuk është për Giulio-n. “Unë nuk kam dalë nga shtëpia për dy javë”, thotë ai, “por nëse do ta bëja këtë, më mirë do të takoja familjen dhe miqtë e mi se sa një të huaj”.

Lagjja ku jeton Giulio, në veri të Loretos, njihet si NoLo dhe zakonisht zhurmohet me milanezët e rinj të mbledhur jashtë hekurave, duke biseduar dhe qeshur deri vonë. Është vendi i përsosur për një takim të parë. Tani që movida (festa) është mbyllur përkohësisht, edhe ata që nuk janë veçanërisht të interesuar për takime në internet, po e rizbulojnë këtë, duke kërkuar rehati dhe lidhje gjatë një kohe të prekshme dhe të pasigurt. Aplikacionet që datojnë, siç është “Once” (një aplikacion francez gjithashtu i njohur në Itali), raportuan një rritje prej 30% të përdoruesve aktivë gjatë javës së parë të bllokimit.

Chiara, një studente e arkitekturës në Politeknik, më thotë që nuk kishte hapur një aplikacion takimesh në dy muaj. Në ditën e pestë të karantinës, ajo mendoi: “Pse jo?”. Ajo përshkruan hapjen e “Corriere della Sera”, ose ndjekjen e kanalit italian të lajmeve “Sky TG24” ku vetëm dëgjon lajme të këqija. “Qëndrimi vetëm në shtëpi nuk ndihmon”, thotë ajo. “Edhe nëse jeni në shtratin tuaj, të izoluar nga bota e jashtme, ajo që ndodh atje jashtë ju prek. Dhe nëse mund ta ndani barrën me dikë, mirë, kjo është një lehtësim i vogël”.

Ajo informoi mbi zgjedhjen e personit që do takonte. “Unë nuk zgjodha djalin më të bukur, por më sigurues”, thotë ajo. “Kjo është ajo që duhet në një kohë si kjo”.

Chiara vendosi për Marco-n. Me veshjen e një këmishe me mëngë blu nën një triko jeshile dhe me një prerje flokësh si “djalë i mirë”, ai e takon atë në një pasdite me diell të enjten në hyrjen e “Indro Montanelli Gardens”. Chiara e njeh menjëherë – nuk ka asnjë tjetër përreth. Së bashku ata kalojnë parkun, duke mbajtur një metër distancë, e rekomanduar nga autoritetet për të parandaluar transmetimin e virusit. Ulur në skajet e kundërta të një stoli, ata i hedhin shikime njëri-tjetrin.

Më në fund Marco thyen akullin: “Epo, si po kalon bllokimi?”. Chiara përshkruan ditët në karantinë të kaluara në telefon me prindërit, miqtë, shokët e kolegjit. “Dhe ja historia e motrës …”
Motra e Chiara-s punon për një kompani të njohur shumëkombëshe italiane. Ajo jeton në Milano, por udhëton për në Romë dy herë në javë. “Në Romë ajo u takua me këtë djalë …” i thotë Chiara Marco-s, “ata dolën për shtatë muaj, deri kur nisi bllokimi. Tani ajo ka ngecur në Milano, ndërsa ai është në Romë”.

Çdo ditë, shpjegon Chiara, çifti vendosin orën e tyre të alarmit në të njëjtën kohë dhe hanë mëngjes së bashku gjatë thirrjeve video. Chiara mendon: “Ata janë shumë të lumtur!”

Çiftet e reja milaneze që ende jetojnë me prindërit e tyre luftojnë të qëndrojnë në kontakt gjithashtu. Andrea dhe Lucia, të dy në moshën 22 vjeç, kanë dalë bashkë që nga shkolla e mesme. Andrea nuk ka qejf të dalë, madje as me një maskë për fytyrën. Kufizimet janë atje për një arsye, mendon ai. Nuk ka asnjë mënyrë që ai do të hapë derën e tij të blinduar për sa kohë që virusi është atje. Çdo natë Lucia i bie ziles në shtëpinë e tij, ai përkulet mbi ballkon dhe ata flasin nën dritën e një shtylle rruge, si një Romeo dhe Xhulietë e shekullit të 21-të.

Pas “aperichat”, unë dal për një shëtitje nate rreth lagjes. Aktualisht na lejohet të dalim nga shtëpitë tona vetëm për arsye pune, ose shëndetësore, ose të shkojmë në supermarket ose farmaci. Motra ime dhe i dashuri i saj tani marrin mësimin e tyre javor për “capoeira” në distancë, së bashku me 13 të tjerë, të gjithë djersiten para një ekrani dhe përpiqen të përsërisin lëvizjet e instruktorit në dhoma të vogla, ndërsa shpresojnë të mos prishin asnjë orendi.

Fatmirësisht, ne ende mund të dalim në një shëtitje ose të vrapojmë në afërsi të shtëpisë sonë. Për të gjitha këto udhëtime duhet të sjellim me vete një formë të vetë-certifikimi, duke kontrolluar kutinë e “arsyeve të domosdoshmërisë”. Ditët e fundit, policia ka rritur patrullimet e rrugëve për të zbatuar shtetrrethimin.

Megjithë atmosferën, ajri me erë pranvere dhe pemët kanë filluar të lulëzojnë. Gjurmët e mia jehojnë në qetësinë e lagjes, të shoqëruara vetëm nga sirena e largët e një ambulance. Unë bëj zigzage nëpër një linjë të gjatë makinash që janë parkuar në buzë rrugës. Në mes të kryqëzimit, një semafor ndizet në një rrugë të zbrazët. Një vrapues i veshur me një kostum sportiv fluoreshent kalon, ndërsa siguroi nënën e tij në “FaceTime”. “Po ma”, thotë ai, ndërsa mban telefonin e tij përpara, “Unë kam ngrënë. Po, po, frigoriferi është plot”.

Në Milanon e karantinuar, mbushja e frigoriferit është bërë përparësi për shumë qytetarë, të frikësuar nga skenarë të ngjashëm me apokalipsin, në të cilët mbarojnë furnizimet ushqimore. Supermarketet lejojnë klientët të hyjnë vetëm në grupe të vogla, me një kufi prej një për familje, për të shmangur turmat. Dhjetëra njerëz me doreza dhe maska për fytyrën radhiten përgjatë trotuareve, duke pritur radhën e tyre deri në një orë, njëkohësisht duke mbajtur një distancë të sigurt nga njëri-tjetri.

Këto radhë janë bërë një habitat i përsosur për të rinjtë milanezë që përpiqen të mbajnë jetën e tyre shoqërore aktive jashtë shtëpisë së tyre. Chiara dhe Marco e caktuan takimin e tyre të dytë përmes ‘WhatsApp’: “Le të takohemi në orën 4 të mëngjesit para ‘Esselunga’ (supermarket)”. Kur Kiara arrin në supermarket, ishte hera e parë në jetën e saj që ajo është ndier e lumtur kur sheh një radhë kaq të gjatë.

Disa blloqe më larg, unë jam gjithashtu në radhë. Kam nevojë për të blerë një shishe birrë për “aperichat” tjetër. Njerëzit hyjnë në supermarket tre ose katër në të njëjtën kohë. Ata që dalin kanë fytyrën e një të mbijetuari. Para meje, dy djem në të 20-at po bëjnë një selfie me maska për fytyrën.

Njëri prej tyre poston fotografinë në Instagram me përshkrimin: “’Shihemi në radhë në supermarket’, është aperitiv nw ‘Navigli’ (lagje e Milanos)”.

Kur zemra e parë (pëlqimi) shfaqet në ekran, ai e fut telefonin në xhep, heq maskën e fytyrës dhe ndez një cigare: “Epo”, thotë ai, duke iu drejtuar mikut të tij, “si po shkon bllokimi?”


Shtuar 15.04.2020 11:52