Mijëra jetë të humbura, të dhënat e fundit nga vendet më të prekura nga koronavirusi

Një përmbledhje e zhvillimeve më të mëdha të shpërthimit global të koronavirusit:

Numri i vdekjeve të koronavirusit në Spanjë u rrit në 10,003 të enjten, nga 9,053 të mërkurën, një rritje për 950. Të martën Spanja kishte regjistruar 864 vdekje në lidhje me koronavirus, shifra më e lartë e saj e mëparshme.

Numri i të vdekurve në Iran nga koronavirusi ka arritur në 3,136, me 124 vdekje në 24 orët e kaluara, tha zëdhënësi i ministrisë së shëndetësisë Kianush Jahanpur për TV shtetëror, duke shtuar se vendi kishte 50,468 raste gjithsej.

Indonezia raportoi 13 vdekje të tjera dhe 113 raste të reja, duke marrë numrin e përgjithshëm të vdekjeve të saj në 170 dhe infeksione të konfirmuara të saj në 1.790. Koreja e Jugut ka raportuar 169 vdekje dhe 9,976 infeksione, sipas shifrave të fundit të lëshuara atje.

Sipas të dhënave të mbledhura nga studiuesit në Universitetin Johns Hopkins, 951.901 (nga ora 12 e PST) persona në mbarë botën janë infektuar, 48.284 nga të cilët kanë vdekur, shkruan The Guardian.

Ndërkohë ministri i brendshëm i Francës Christophe Castaner paralajmëroi vendin të qëndrojë në shtëpi ndërsa fillojnë festat e Pashkëve. Ai tha se bllokimet e rrugëve do të ngrihen në autostradat kryesore dhe policia ose ushtarët do të verifikojnë dokumentet e kujtdo./albeu.com


Shtuar 2.04.2020 16:39