Kjo është gruaja amerikane që akuzohet se solli koronavirusin në Kinë

Maatje Benassi është duke u ballafaquar me akuza të vazhdueshme se solli koronavirusin në Kinë.

Maatje Benassi, një rezerviste e ushtrisë amerikane dhe nënë e dy fëmijëve, është bërë shënjestra e teoricienëve të komplotit që e vendosin atë gabimisht në fillim të pandemisë koronavirus, duke thënë se ajo solli sëmundjen në Kinë, raporton Cnn.

Pretendimet e rreme po përhapen në YouTube çdo ditë, deri më tani duke kapur qindra mijëra pamje të dukshme dhe janë pmbështetur nga media e Partisë Komuniste Kineze.

Pavarësisht se nuk e kishin testuar asnjëherë pozitivisht për koronavirusin ose simptomat e tjerë, Benassi dhe burri i saj tani janë objekt diskutimi në mediat sociale kineze për shpërthimin.

Pretendimet kanë kthyer jetën e tyre me kokë poshtë. Çifti thonë se adresa e tyre në shtëpi është postuar në internet dhe se, para se të mbyllnin llogaritë, sektori i mesazheve në media sociale ishin tejkaluar me mesazhe nga besimtarët e komplotit.

“Është si të zgjohesh nga një ëndërr e keqe të shkosh në një makth ditë pas dite”, tha Maatje Benassi për CNN në intervistën e saj të parë që kur u sulmua në internet.

Vuajtjet e familjes theksojnë potencialin që gënjeshtrat e mprehta të shpërblehen dhe të forcohen nga platformat e mediave sociale.

Ajo gjithashtu shërben si një paralajmërim për dezinformimin në internet, sado i egër ose padyshim që është i pavërtetë mund të duket, mund të ketë pasoja reale dhe të qëndrueshme jashtë normales.


Shtuar 27.04.2020 13:24