KINË/ Infektohet një person me murtajën e njohur, karantinohet një lagje

Një qytet kinez ka mbyllur një lagje dhe ka lëshuar paralajmërime të nivelit të tretë të epidemisë pasi një prej banorëve të tij vdiq nga sëmundja, sipas një njoftimi të qeverisë.

Qyteti i Baotou në rajonin e brendshëm autonom të Mongolisë së Kinës veriore tha që personi kishte kontraktuar plagën enterike, një nga katër format e murtajës që sulmon sistemin tretës të një personi.

Individi i paidentifikuar vdiq të Dielën pasi pësoi mosfunksionim të sistemit të qarkullimit të gjakut, tha Komiteti i Shëndetit Baotou në një deklaratë të enjten. 35 persona nga Bayan Nur në Mongolinë e Brendshme u konfirmua në 4 korrik se kishin sëmundjen, e njohur si ‘Vdekja e Zezë’ në Mesjetë.

Fataliteti i fundit ndodhi në Pasurinë Suji në qytetin Shibao në Darhan Muminggan United Banner pranë kufirit kinez me Mongolinë, njoftohet deklarata. Zyrtarët kanë urdhëruar qytetin të hyjë në një periudhë paralajmërimi paraprake, e cila do të zgjasë nga sot deri në fund të vitit.


Shtuar 6.08.2020 17:32