Ekzekutimi mafioz në Beograd, si u vra “i paprekshmi” (FOTO LAJM)

Strahinja Stojanovic, 30 vjeç, i cili është akuzuar për vrasjen e avokatit Dragoslav Misha Ognjanovic, u vra dje rreth mesditës në Beograd pas shpërthimit të një bombe që ishte vendosur në makinën e tij BMW X5, raporton Kurir.

Në shpërthimin e tmerrshëm, i cili ndodhi në rrugën Omladinskih, Stojanović dyshohet se humbi të dy këmbët dhe pavarësisht përpjekjes së mjekëve ai nuk mundi të mbijetonte.

Sonja Suarez Gomez (45) nga Kolumbia e cila ndodhej në makinë në momentin e shpërthimit, pësoi vetëm disa lëndime të lehta. Shpërthimi ishte i tmerrshëm, kishte shumë makina në atë kohë afër X5 që digjej dhe fatmirësisht nuk pati viktima. 30 vjeçari ndodhej në automjet dhe kishte humbur të dyja këmbët. Pavarësisht dëmeve të shumta, ai arriti të bisedonte me mjekët e ndihmës së shpejtë, transmeton abcnews.al

Para se të largohej, nëna e tij erdhi, filloi të qante me ngashërim në vendin e krimit. U desh ndërhyrja e policisë që ta qetësonte dhe ta largonte nga vendngjarja sipas një dëshmitari okular.

Dyshohet se bomba ishte vendosur poshtë makinës, nën sedijen e shoferit dhe është aktivizuar gjatë momentit që makina filloi të lëvizte. Disa çaste para se të shpërthente bomba, autori ndoshta ishte afër tij dhe priti të sigurohej që Stojanoviov ndodhej në makinë.

Ndërkohë policia po kontrollon zonën përreth për të parë nëse ka kamera që të mund ti ndihmojë gjatë hetimit, transmeton abcnews.al

Stojanović arriti t’i mbijetonte sulmit të parë

Stojanović ishte gjithashtu viktimë e një sulmi me bombë në gusht të vitit 2018. Makina shpërtheu në vendbanimin e tij në Galenika. Në kohën e shpërthimit, Stojanović nuk ishte në makinë sepse u kthye në shtëpi për të marrë celularin e tij. Ish-Miss Marbella Olas Bilbao Gonzalez (20) pësoi dëmtime serioze në atë kohë, dhe pas shërimit, ajo dha lajmin në rrjetet sociale se ishte martuar me Stojanović.

Besohet se, Stojanović qëndroi në Spanjë për një kohë të gjatë pas spekulimeve se ai ishte përfshirë në hetimin që po kryhej për shkak të vrasjes së avokatit Dragoslav Mišo Ognjanović në gusht të vitit të kaluar dhe dyshimeve se ai ishte bashkëpunëtor në krim, transmeton abcnews.al

Sipas të dhënave, ai qëndroi në Serbi për gjashtë muajt e fundit. Dyshohet se Stojanoviç ishte bashkëpunëtor në vrasjen e avokatit dhe se ai e ka ndjekur Ognjanoviq para vrasjes. Vrasja e tij është shkak i përballjes midis dy grupeve kriminale nga Mali i Zi.

Sipas një burimi nga Kurir, Ognjanovic ishte avokati mbrojtës i Luka Bojovic dhe përfaqësuesi i familjes Bojovic gjatë gjyqit për vrasjen e vëllait më të vogël të Lukas, Nikolla dhe Milos Vidakoviç në Budva. Stojanoviç u mor në pyetje si dëshmitar, sepse një nga të akuzuarit, i cili ishte vetë pjesë e grupit kriminal, deklaroi se ishte Strahinja Stojanović ai që urdhëroi vrasjen e kumbarit të tij Vidaković, transmeton abcnews.al.

Babai i tij gjithashtu është vrarë

Stojanović njësoj si Miloš Delibašić, u dënua me 30 vite burg për dy krime gjatë vitit 2013. Gjatë gjyqit i akuzuari Millosh Vojinović deklaroi se vrasja e Vidaković ishte kryer nga Delibašić me urdhër të Stojanović, me të cilin ai ishte konfliktuar për shkak të një gruaje. Siç tha Vojinoviç në atë kohë, Strahinja Stojanoviç duhej të vriste Luka Đurović, njëri i besueshëm i Luka Bojović.

Gjithashtu Stojanović, deklaroi përpara gjykatës se ai nuk dinte asgjë për veprat kriminale dhe nuk pranoi t’u përgjigjej pyetjeve./abcnews.al


Shtuar 15.09.2020 14:22