Ekzekutimi i gjeneralit iranian, ku mund të shpërthejë Lufta e Tretë Botërore

Fjala Lufta e Tretë Botërore u përmend shumë në të gjithë globin vetëm disa ditë në fillim të vitit 2020 dhe tani ato janë ndezur përsëri. Por, cilat vende në të gjithë globin ka më shumë të ngjarë të jenë pikënisja për këtë luftë?

Shqetësimet e Luftës së Tretë Botërore u nxitën në mbarë globin pas vdekjes së gjeneralit iranian Qassem Soleimani në një sulm ajror nga SHBA në janar, shkruan Express.co.uk.

Tani derisa një infeksion vrasës përhapet në të gjithë globin, shqetësimet e Luftës së Tretë Botërore janë shfaqur përsëri. Duke pasur parasysh marrëdhëniet e tensionuara midis vendeve në të gjithë botën, Express.co.uk ka përpiluar një udhëzues për pikat se ku Lufta e Tretë Botërore ka shumë të ngjarë të shpërthejë në vitin 2020.

SHBA-Iran

Në janar, SHBA ndërmori një aksion duke vrarë gjeneralin iranian Qessem Soleimani, për shkak të sulmeve që ai i kishte bërë ambasadës amerikane në Irak dhe disa sulmeve tjera ndaj ushtrisë amerikane.

Presidenti amerikan Donald Trump miratoi sulmin ndaj gjeneralit Soleimani duke pretenduar se aksioni ishte ndërmarrë për ta bërë “botën një vend më të sigurt”.

Në një deklaratë, Pentagoni tha: “Në drejtimin e Presidentit, ushtria amerikane ka ndërmarrë një veprim vendimtar mbrojtës për të mbrojtur personelin amerikan jashtë vendit duke vrarë Qassem Soleimani”. Deklarata vazhdon tutje: “Ky sulm kishte për qëllim të pengojë planet e ardhshme të sulmit iranian”.

“Shtetet e Bashkuara do të vazhdojnë të ndërmarrin të gjitha veprimet e nevojshme për të mbrojtur njerëzit tanë dhe interesat tona kudo që janë në të gjithë botën”.

Tani Irani është betuar për “hakmarrje të ashpër” dhe premtoi se “do ta kthejë ditën në natë”. Ky vrasje është quajtur nga shumë iranianë të rangut të lartë një “deklaratë lufte”.

Donald Trump ka paralajmëruar se SHBA mund të veprojë “në mënyrë disproporcionale” nëse Irani synon çdo “person ose objektiv” amerikan në shenjë hakmarrjeje për vrasjen e gjeneralmajor Qassem Soleimani. Që nga ajo kohë, Irani “pa dashje” goditi një avion pasagjerësh ukrainas i cili pa 176 njerëz të vrarë.

Iran-Izrael

Tensionet midis Iranit dhe Izraelit janë rritur shumë. Irani mbështet grupe që janë kundër Izraelit, por edhe Izraeli shpesh sulmon forcat iraniane në të gjithë rajonin. Në përgjithësi, Izraeli është përpjekur të krijojë një koalicion anti-Iran në një nivel diplomatik.

Ndërsa mund të jetë e vështirë të pretendosh se këto kombe do të fillojnë në një luftë më të gjerë, Irani është i vendosur të rindezë programin e tij bërthamor, ndërsa Izraeli mund të zgjedhë të angazhohet në sulme më të gjera që godasin direkt atdheun iranian.

SHBA-Turqi

Tensionet midis SHBA-së dhe Turqisë janë rritur gjatë vitit të kaluar, fillimisht si rezultat i dhënies së autorizimit të SHBA-së për Turqinë për të pastruar kufirin sirian të kurdëve të mbështetur nga SHBA. Sidoqoftë, menjëherë pas kësaj, SHBA kërcënuan Ankaranë me sanksione, duke shkaktuar ngritje të tensioneve.

Për më tepër, presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan sugjeroi se ai ka aspirata për Turqinë që mund të ketë armë bërthamore. Si rezultat, gjendja e marrëdhënieve SHBA-Turqi është përkeqësuar, duke shkaktuar frikë për ndikimin e mëvonshëm në aleancën e NATO-s.

Kashmir

Në 10 vitet e fundit, marrëdhëniet midis Indisë dhe Pakistanit janë përkeqësuar, duke i sjellë vendet në prag të luftës. Që prej ndarjes së Indisë britanike në 1947 dhe krijimit të mëvonshëm të Indisë dhe Pakistanit, të dy vendet janë përfshirë në një numër luftërash dhe konfliktesh.

SHBA-Koreja e Veriut

Tensionet midis SHBA-së dhe Koresë së Veriut mund të rezultojnë në veprim luftarak. Tensionet midis dy vendeve tani qëndrojnë më së keqi që nga viti 2017. Administrata e presidentit Trump duket se shpreson se një marrëveshje me Korenë e Veriut mund të përmirësojë perspektivat e saj elektorale në nëntor.

Por Koreja e Veriut ka pak ose aspak interes për ofertën e Donald Trump. Kohët e fundit, Koreja e Veriut premtoi një “dhuratë të Krishtlindjes” që shumë persona në Shtetet e Bashkuara e shihnin si një provë bërthamore ose rakete balistike. Sidoqoftë, nëse vendi do të ndërmarrë një provë bërthamore, SHBA mund të detyrohet të ndërhyjë.

SHBA-Kinë

Marrëdhënia SHBA-Kinë ka qenë veçanërisht e tensionuar vitet e fundit. Një marrëveshje tregtare midis dy vendeve duket se lehtëson disa tensione, por zbatimi mbetet në diskutim. Aktualisht, dy ekonomitë më të mëdha në botë janë mbyllur në një betejë të hidhur tregtie.

Presidenti Trump ka akuzuar prej kohësh Kinën për praktika të padrejta tregtare dhe vjedhje të pronës intelektuale, ndërsa në Kinë ekziston një perceptim se SHBA po përpiqet të frenojë ngritjen e saj si një fuqi globale ekonomike.

Donald Trump dhe Presidenti Xi kanë ngritur pjesën më të madhe të reputacionit të tyre politik mbi situatat e tregtisë në secilin vend dhe për këtë arsye të dy kanë stimuj për përshkallëzim diplomatik dhe ekonomik. Nëse situata do të përshkallëzohej, kjo mund të çojë në konfrontim ushtarak në zona të tilla si Detet e Kinës Jugore ose Lindore.

Tensioni është përshkallëzuar mes pandemisë së coronavirusit, me Donald Trump duke akuzuar vendin se virusi ka dalë nga laboratori në Wuhan. Ai pretendon se ka parë prova që vërtetojnë zhvillimin e coronavirusit nga një laborator kinez.


Shtuar 3.05.2020 07:06