E RËNDË/ U detyrua nga e ëma të hajë jashtëqitje e të vjella për vite me radhë, vdes 35 vjeçarja

Një grua që vuajti vite tortura fizike dhe mendore nga nëna e saj “sadiste” kujdestare dhe vazhdoi të bëhej një avokate e pasionuar e të mbijetuarve të abuzimit ka vdekur në moshën 35 vjeç.

Victoria Spry, e cila ishte abuzuar nga Eunice Spry për gati 20 vjet, shkroi dhe foli për përvojat e saj në përpjekje për të ndihmuar të tjerët që përballen me të njëjtin lloj torturash. Ajo gjithashtu punoi së bashku me shërbimet sociale në Gloucestershire për t’u përpjekur t’i ndihmojë ata që të mos ndodhin më një rast kaq tragjik.

Detajet në lidhje me rrethanat e vdekjes së Victorias nuk janë publikuar, por policia do tw hapw hetime.

Në vitin 2007 gjykata e Bristolit dëgjoi që Spry dhunoi Victoria dhe dy fëmijë të tjerë me shkopinj dhe shufra metalike, u pastroi lëkurën me letër zmerile dhe i detyroi ata të hanin dhjamë derri, zbardhues, të vjella dhe madje edhe jashtëqitjet e tyre.

Ajo i trajtoi fëmijët sikur të ishin skllevërit e saj, duke urdhëruar njërin prej tyre të qëndronte në karrocë për katër vjet edhe pse mund të ecte, në mënyrë që Spry të kërkonte përfitime.

Spry, një Dëshmitare e Jehovait që shihej si një shtyllë e komunitetit të saj lokal në Tewkesbury, do të dënonte fëmijët sepse mendoi se ishin të pushtuar nga djalli dhe një herë mbajti dy prej tyre të burgosur, të zhveshur dhe të uritur, në një dhomë për një muaj .

Duke e burgosur atë për 14 vjet, gjykatësi Simon Darwall-Smith i tha Spry, atëherë 62 vjeç, se ishte rasti më i keq që kishte parë në karrierën e tij. Ai i tha asaj: «Ishe i kujdesshëm për të kryer atë që mund të përshkruhet si torturë sadiste pa u zbuluar. Nëse do të ishte vetëm vendimi im, do të ishe para një dënimi nga i cili nuk do të liroheshe”, raporton The Guardian, shkruan albeu.com.

Darwall-Smith vazhdoi të kritikojë profesionistët e mirëqenies që nuk kishin arritur të merrnin në përdorim abuzimet e fëmijëve. Dënimi i Spry u ul në 12 vjet në apel dhe ajo u lirua në 2014.

Një nga vëllezërit e motrat e Victoria-s tha që ajo donte të kujtohej jo për atë që Spry i bëri asaj, por për punën që bëri duke ndihmuar njerëzit më pas. Joanna Nicolas, një konsulent dhe autor i pavarur i ruajtjes, e përshkroi Victoria si “një lloj”, duke shtuar: “Ajo ishte e jashtëzakonshme sepse nuk kishte zemërim ndaj një sistemi që e dështoi atë apo edhe gruan që e torturoi. Gjithçka që ajo donte të bënte ishte të ndihmonte të tjerët “.

Duke folur në vitin 2015 për rolin e saj në shërbimet sociale, Victoria tha: “reallyshtë me të vërtetë mirë të shkosh në të njëjtën zyrë ku më lëshuan si një e vogël, tani si një grua e re duke ndihmuar fëmijët e tjerë.”

Spry u dënua për 26 akuza duke përfshirë plagosje të paligjshme, mizori ndaj një personi nën 16 vjeç, sulm që shkaktoi dëmtime trupore, shtrembërim të drejtësisë dhe kërcënim të dëshmitarëve./albeu.com


Shtuar 1.10.2020 17:23