Babai i akuzuar për vrasjen e vogëlushes, hetimet zbulojnë dëshminë e rreme të tij

Babai i Daniel Ashurst pretendon se dëmtimet e vajzës së tij 14-muajshe Hollie Ashurst u shkaktuan pasi ajo ra nga shtrati dhe më pas përsëri poshtë shkallëve.

I ati akuzohet për vrasjen e saj.

Ndër dëmtimet që dyshohet se i janë shkaktuar Hollie Ashurst ishin ato në kokë dhe qafë, gjakderdhje në tru dhe sy, në kyçin e këmbës së thyer dhe dy shenja të mundshme kafshimi në dorën dhe kofshën e saj.

Daniel Ashurst, 33 vjeç, u tha mjekëve se vajza e tij kishte rënë nga shkallët në shtëpinë e familjes në Shevington, Wigan, shkurtin e kaluar – por më pas dha “një dëshmi ndryshe” në deklaratën e tij të mbrojtjes shtatë muaj më vonë, tha prokuroria.

Ashurst pretendoi se një seri aksidentesh fatkeqe e kishin ndjekur vajzën e tij, para gjykatës në Manchester.

Ai deklaroi se ajo së pari kishte rënë nga shtrati dhe dukej mirë, por më pas ai e gjeti të rrëzuar në shkallë.

Partneri i tij dhe nëna e vajzës, Leanne Thompson, ishin në punë në një sallon bukurie lokale në 28 shkurt. Besohet mse i ati biologjik ka tentuar ta rrëmbejë atë duke i shkakkuar edhe vdekjen nga pakujdesia.

Një patolog i Home Office përfundoi që ajo vdiq nga lëndimet në kokë, dhe gjithashtu vuri në dukje gjakderdhje më të vjetër në tru sugjeroi episodet e tjera të lëndimeve jo aksidentale në javët e fundit të jetës së saj.


Shtuar 3.02.2020 22:38