“21 Janari”, publikimi i audios me urdhrat e dhëna nga Garda e Republikës, reagon Spiropali: Fakt i ri që bërtet për drejtësi

Ministrja e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin, Elisa Spiropali bëri një deklaratë për mediet në lidhje me 12 vjetorin nga protesta e përgjakshme e 21 janarit.

Ajo komentoi publikimin e audios së urdhërave të dhëna nga Garda e Republikës për ekzekutimin e 4 protestuesve në Bulevardin “Dëshmoret e Kombit”.

Spiropali tha se publikimi i audios është një fakt i ri që bërtet për drejtësi.

“E dinë të gjithë që më 21 janar nuk pati vdekje aksidentale por vdekje shtetërore, por publikimi dje itranskriptit të një audio që flitet për armë zjarri dhe gadishmëri për zjarr sapo protestuesit kalojnë gardën, ndërkohë që 4 dëshmorët u vranë shumë larg gardit të kryeninistrisë këkron reagimin e menjëhershëm. Ky është fakt i ri që bërtet shumë fortë për drejtësi në eër të vitkimave të 21 janarit. Nuk jam këtu për të bërë politikë sot në ditëne homazheve. Ne nuk do të heqim dorë kurrë ngacdrejtësia për 21 janarin”, tha Spiropali.

Audio

    

Sot bëhen 12 vite nga protesta e përgjakshme e 21 Janarit në bulevardin “Dëshmorë e Kombit” në Tiranë.

Nisi si një marshim paqësor, por përfundoi me 4 të vrarë. Aleks Nika, Ziver Veizi, Hekuran Deda dhe Faik Myrtaj u vranë në bulevardin “Dëshmorët e Kombit” gjatë protestave të opozitës në atë kohë, në 21 janar 2011.

Edhe pse kanë kaluar 12 vite nga ajo ditë familjarët thonë se ende nuk po shohin drejtësi për të afërmit e tyre.

Më 21 janar 2011, opozita e atëhershme, sot në qeveri protestoi para kryeministrisë.
Protesta degjeneroi në dhunë dhe përplasje ndërsa nga brenda kryeministrisë u hap zjarr duke sjelle dhe bilancin tragjik.

/albeu.com/