Zhvendosi Arnold në mesfushë, Klopp me kritika për Southgate

Trajneri i Liverpool, Jurgen Klopp është shprehur i habitur me zgjedhjen e Southgate për të vendosur Arnold si mesfushor.

Si mund ta vendosësh mbrojtësin më të mirë të djathtë si mesfushor,” është shprehur Klopp.

Me një mori mbrojtësish të krahut të djathtë në dispozicion të tij, shefi i ekipit kombëtar vendosi ta mbante 22-vjeçarin në një pozicion më të avancuar për kualifikueset e Kupës së Botës kundër Andorrës.

Ishte një eksperiment që zgjati vetëm 45 minuta para se Alexander-Arnold të kthehej në rolin e tij të preferuar ku dukej shumë më komod dhe kërcënues.

Duke folur përpara ndeshjes së Liverpool të dielën kundër Leeds, Klopp tha se ai mendon se Southgate e kishte gabuar në më shumë mënyra sesa një kundër Andorrës.

“Në këtë lojë, në një lojë ku Anglia është ajo dominuese për shembull, ose që ne jemi aq dominues sa Trenti mund të luajë në mesfushë, unë do të preferoja që ai të ishte më shumë si një numër ‘6’ sesa në këtë rast si ‘8’,” tha Klopp.

“Kjo është e mundur, por pse do ta bënit mbrojtësin më të mirë të djathtë në botë një mesfushor? Unë nuk e kuptoj këtë me të vërtetë. Sikur pozicioni i mbrojtësit të djathtë nuk është aq i rëndësishëm sa të tjerët.”

Alexander-Arnold luan një rol kyç në opsionet e sulmit të Liverpool dhe numrat që ai ka regjistruar që kur u vendos si mbrojtësi i djathtë i zgjedhur në Anfield janë dëshmi për këtë.

Në 132 paraqitje në Premier League ai ka shënuar tetë gola dhe ka dhënë 34 asistime, por shumica e tyre (32) kanë ardhur në tre sezonet e fundit, dhe në kampanjën e klubit për fitimin e titullit të sezonit 2019-20, vetëm kreatori i Manchester City, Kevin De Bruyne krijoi më shumë raste për gola.

“Nëse i shikoni lojërat tona atëherë do të shihni se pozicioni i Trentit tashmë ka ndryshuar,” shtoi Klopp.

“Jo në të gjitha ndeshjet, por në ndeshjet ku është e mundur, kështu që nuk ka nevojë ta bëjmë atë tani një lojtar të mesfushës.

“Kjo është pak turp që ne flasim në 2021 kështu për futbollin. Lojtarët luajnë kudo, veçanërisht lojtarë të mirë.

“Trent në krahun e djathtë ishte tashmë kudo në fushë. Disa njerëz mendojnë se për shkak se ai luan 10 metra më tej në fushë ai do të ketë më shumë ndikim.

“Ai luan pozicionin e duhur, ne përshtatemi dhe përpiqemi të përdorim aftësitë e tij absolutisht, por në fund mbrojtësi i djathtë është ai që mbron anën e djathtë dhe ai po e bën atë shumë mirë.

“Të gjithë të tjerët kur kemi topin, ne e përdorim atë sa më mirë që mundemi”, ka përfunduar Klopp. 


Shtuar 10.09.2021 20:40