Zbulohet favoriti për të fituar çmimin “Golden Boy”

Nuk ka surpriza këtu, 16-vjeçari Lamine Yamal konsiderohet si favoriti për çmimin “Golden Boy 2024”.

Pau Cubarsi (17), Vitor Roque (19) dhe Gavi (19) janë tre lojtarët e tjerë të Barcelonës në mesin e atyre 100 të nominuarve për të fituar çmimin.

Yamal ka shënuar gjashtë gola dhe ka asistuar tetë të tjerë në 44 paraqitje për katalanasit, gjë që është mjaft mbresëlënëse për moshën e tij.

Për ata prej jush që mund të pyesin veten pse dikush si Fermin Lopez, Pedri ose, të themi, emri i Florian Wirtz nuk është përfshirë, ka një shpjegim të thjeshtë.

Vetëm lojtarët nën 21 vjeç kanë të drejtë të fitojnë çmimin. Të gjithë lojtarët që mbushin 21 vjeç në 2024 nuk mund të konkurrojnë.
Shtuar 28.04.2024 19:59