Xavi Simons “kërcënon” PSG-në me largim

PSG ka një problem serioz me lojtarët më premtues në akademinë e tyre . Skuadra pariziane ka prioritizuar investimet miliona dollarëshe gjatë pesë viteve të fundit për të ngushtuar rrugën drejt fitimit të Ligës së Kampionëve, gjë që ka bërë që shumë lojtarë vendas të dalin nga dera e pasme në vitet e fundit.

I fundit mund të jetë Xavi Simons, i cili vazhdon të jetë në skuadrën e të rinjve, por që po mendon seriozisht të largohet nga kryeqyteti francez në qershor.

Siç raporton gazetari prestigjioz Fabrizio Romano, holandezi po mendon të largohet verën e ardhshme. PSG aktualisht ka 33 lojtarë të ekipit të parë, situatë që e ka bërë praktikisht të pamundur që mesfushori i talentuar të ketë minuta në Paris. Raiola i ka kërkuar Leonardo dhe Al Khelaïfi kushtin për të pasur një rekord në ekipin e parë dhe minuta për të rinovuar, diçka që klubi nuk mund ta sigurojë atë.

Këtë sezon, Xavi Simons po shkëlqen në Ligën e të rinjve, Champions League për të rinj, duke u vendosur si një aset shumë i rëndësishëm për PSG-në dhe duke treguar se ka nivelin për të bërë një hap cilësor në karrierën e tij. Ndonëse parizienët duan t’ia zgjasin kontratën, realiteti është se lojtari ka plane të tjera në karrierën e tij. Ekipet gjermane dhe spanjolle kanë shfaqur tashmë interes për të marrë shërbimet e tij si lojtar i lirë, pasi kontrata e tij skadon në 2022 me PSG-në. r.t/albeu.com


Shtuar 16.11.2021 14:52