Xavi: Fanella e Barcelonës peshon 20 kg

Reagimi nga stadiumi Mendizorrotza në Vitoria-Gasteiz të dielën pas golit të Frenkie de Jong i dha Barcelonës një fitore 1-0 ndaj Alaves që lufton për rënie në La Liga.

Pavarësisht se mysafirët dominonin posedimin dhe krijuan një seri rastesh gjatë lojës, dukej se Alaves do të mbetej për barazim, por asistimi i Ferran Torres lejoi që de Jong të shënonte golin e fitores në minutën e 87-të dhe Barcelona mori pikët në xhep.

Fitorja e çoi skuadrën e Xavi Hernandez në vendin e pestë në tabelë me 35 pikë nga 21 ndeshje, 15 pikë larg liderit Real Madrid.

“Duhet të mbajmë një kokë të qetë dhe të dimë se kur duhet ta lexojmë lojën. Por edhe lojtarët janë në një moment të ulët të vetëbesimit dhe ne duhet ta përmirësojmë këtë. Festuam fitoren sonte, është diçka shumë e madhe dhe kjo thotë shumë.”

Por kjo bëri një farë mënyre për të hequr zhgënjimin e eliminimit nga Kupa e Mbretit nga Athletic Bilbao të enjten e kaluar dhe daljes së tyre nga Superkupa e Spanjës në duart e rivalëve të mëdhenj Real një javë më parë.

“Lojtarët janë kritikuar shumë dhe sot, për shembull, Jordi Alba pati një lojë shumë të mirë dhe (Sergio) Busquets dhe (Gerard) Pique drejtuan ekipin. Frenkie, ai pati një lojë shumë të mirë. Këta janë lojtarë që po kritikohen dhe nuk është e lehtë të luash për Barçën. Dhe unë mendoj se fanella për peshon 20 kilogramë më shumë se çdo tjetër. Dhe kjo është arsyeja pse ne duhet të jemi bashkë dhe e dimë se do të jetë e vështirë, por duhet të qëndrojmë të bashkuar.” /h.ll/albeu.com


Shtuar 25.01.2022 10:57