Virgil van Dijk zbulon se kush do ta zëvendësojë atë te Liverpooli

Që kur nënshkroi për Liverpool-in në janar të vitit 2018, Virgil van Dijk ka vazhduar ta çimentojë veten si një nga, nëse jo qendërmbrojtësi më i mirë në futbollin botëror.

Holandezi luajti një rol kyç në transformimin e vijës së pasme të lëkundur më parë të Liverpool-it në një nga më të mirët në Premier League.

Një formë e tillë mbresëlënëse, nga ana tjetër, e ka parë 30-vjeçarin të fitojë një mori nderimesh të mëdha, si në bazë ekipore ashtu edhe individuale.

Si dhe udhëzues i Liverpool për një titull Premier League dhe në Ligën e Kampionëve, VVD ka qenë gjithashtu “Lojtari i Sezonit” në Premier League, pjesë e formacionit të vitit nga PFA.

Kush do ta zëvendësojë Van Dijk?

Forma solide e Van Dijk ka vazhduar edhe në sezonin aktual, me ndoshta jo shumë të habitshme që Reds janë dukur shumë më të dobët në prapavijë në dy ndeshjet e tyre të fundit në ligë me Van Dijk aktualisht jashtë për shkak të Covid.

Si çdo lojtar, Liverpooli nuk mund të mbështetet tek ata përgjithmonë dhe një zëvendësues do të nevojitet në të ardhmen.

Van Dijk është 30 vjeç, kështu që duhet të ketë ende të paktën disa vite të tjera në krye, por planifikimi për të ardhmen është gjithmonë thelbësor nëse doni të vazhdoni dominimin e ekipit tuaj.

Dhe tani, VVD ka zbuluar se kush do ta zërë vendin e tij në Liverpool. Megjithatë, këta lojtarë nuk janë të jashtëm dhe tashmë luajnë për Liverpool-in.

Kur mori pjesë në disa xhirime për Liverpool-in kohët e fundit, qendërmbrojtësi ishte mes Ibrahima Konate dhe Joe Gomez./albeu.com


Shtuar 22.12.2021 13:01