Vinicius Jr është jashtë kontrollit, statistikat në favorin e brazilianit

Vinicius ka goditur terrenin këtë sezon dhe është bërë një titullar i padiskutueshëm në sulmin e Real Madridit së bashku me Karim Benzema, në atë që është sezoni i tij më i frytshëm për sa i përket golave ​​të shënuar deri më tani.

Sulmuesi brazilian e dërgoi topin përsëri në rrjetë në Nuevo Estadio de Los Carmenes në fitoren 4-1 të Los Blancos ndaj Granadës të dielën. Ky ishte goli i tij i 10-të në 15 ndeshje në 2021/22, pasi Vinicius ka shënuar tetë herë në La Liga Santander dhe ka shënuar dy gola të tjerë në Ligën e Kampionëve.

Vinicius regjistroi numrin e tij më të mirë të golave ​​në një sezon në vitin 2018 te Flamengo, por që kur iu bashkua Los Blancos ai kurrë nuk kishte arritur të shënonte më shumë se gjashtë gola në një sezon.

Lojtari brazilian është përballur me Benzeman në sulm, duke ofruar një tjetër opsion shumë të nevojshëm shënimi për Los Blancos.

Vinicius nuk mund të ndalet

Vinicius duket i pandalshëm këtë sezon në fushë, pasi mbrojtësit e opozitës po luftojnë për të mbajtur sulmuesin e ri për shkak të aftësisë së tij për të dribluar kundërshtarët e kaluar.

Lojtarët e Granadës e patën të vështirë të mbronin Vinicius të dielën, me Monchun që u përjashtua me karton të kuq pas një sfide të ashpër ndaj sulmuesit të Real Madridit në pjesën e dytë.

Çfarë do të thotë ardhja e Mbappe për Vinicius?

Kylian Mbappe do të jetë në gjendje të negociojë një parakontratë me Real Madridin nga 1 janari dhe Los Blancos mund të detyrohen të gjejnë një mënyrë që të dy lojtarët të bashkëjetojnë në formacionin fillestar së bashku me Benzema sezonin e ardhshëm.

Në këtë pjesë të parë të kësaj fushate, dy sulmuesit kanë luajtur nga 17 ndeshje secili për klubet e tyre, me Vinicius që ka përmirësuar Mbappe për sa i përket golave, pasi ai ka shënuar 10 herë në krahasim me tetë golat e francezit.

Ndërkohë, Vinicius (56) ka përfunduar dy driblime më shumë se Mbappe (54), por sulmuesi francez ka bërë dyfishin e asistimeve (10) sesa homologu i tij i Real Madridit (pesë)./h.ll/albeu.com


Shtuar 22.11.2021 18:48