U shkarkua për shkak të rezultateve negative, Solskjaer: Të gjithë e dinë që kam dhënë gjithçka për këtë klub

 

Ole Gunnar Solskjaer ka pranuar se është koha që ai “të largohet” si trajner i Manchester United, në një intervistë emocionale lamtumire.

Ish-sulmuesi i “Djajve të Kuq”, i cili pasoi Jose Mourinhon në mënyrë të përkohshme në 2018 përpara se të emërohej me kohë të plotë, largohet pas humbjes 4-1 të së shtunës në Premier Ligë ndaj Watford.

Duke folur për largimin e tij, Solskjaer deklaroi se të stërvitte klubin kishte qenë një “ëndërr” dhe i ka dhënë mbështetjen e tij të plotë ndihmësit Michael Carrick, i cili do të marrë drejtimin në mënyrë të përkohshme për ndeshjen e Ligës së Kampionëve me Villarreal.

“Ju e dini se çfarë do të thotë ky klub për mua dhe çfarë doja të arrija këtu”, tha Solskjaer për faqen e internetit të United. “Për klubin, për tifozët, për lojtarët, për stafin. Doja që ne të hidhnim hapin tjetër për të sfiduar ligën, për të fituar trofe.

“Dua ta marr atje, do të largohem nga dera e përparme, sepse mendoj se të gjithë e dinë që kam dhënë gjithçka për këtë klub. Ky klub do të thotë gjithçka për mua dhe së bashku jemi një ndeshje e mirë, por fatkeqësisht nuk arrita të marr rezultatet që na nevojiteshin dhe është koha që unë të largohem.

“Është një nga ato gjëra që ju ëndërroni në jetën tuaj. Kur keni qenë lojtar, kur keni qenë trajner i ekipit rezervë, puna tjetër atëherë, e vetmja ëndërr dhe e vetmja gjë që nuk keni bërë është të menaxhoj klubin, dhe unë e kam bërë tani. Ka qenë një top, ka qenë absolutisht i këndshëm nga minuta e parë deri në minutën e fundit.

Ndërsa kritikat për përfundimin e mandatit të Solskjaer janë tërhequr po aq nga performancat individuale të skuadrës së tij sa edhe vendimet e tij, norvegjezi shpejtoi të përshëndeti ndikimin e tyre gjatë kohës së tij në klub, duke lavdëruar gjithashtu stafin e tij dhe mbështetjen e palëkundur të ekipit. Besnik në Old Trafford.

“Duhet të falënderoj të gjithë lojtarët, sepse që kur erdha unë, ata janë ‘top’ djem, njerëz të mirë”, shtoi ai. “Disa kanë ardhur, disa kanë ikur, por të gjithë, kanë qenë një grup kaq i këndshëm për të punuar.

“Jam shumë i nderuar dhe i privilegjuar që më kanë besuar për ta çuar klubin përpara dhe me të vërtetë shpresoj që ta lë atë në një gjendje më të mirë se kur erdha. Kam bërë miq të shkëlqyer, jam rilidhur me disa miq të mëdhenj. Stafi i ri me të cilin po vijnë jam bërë miq shumë të mirë.

“Stafi tjetër që ishte këtu kur unë isha atje, ne jemi miq të mirë dhe jemi lidhur dhe kjo është ajo që ka të bëjë në një klub si ky. Me tifozët, tifozët kanë qenë të mrekullueshëm. Nga dita e parë në Cardiff deri në të fundit një tani. [Ata kanë qenë] në krye, dhe ne do të shihemi përsëri.”

Solskjaer ia dorëzon komandën Carrick-ut përpara një përplasjeje jetike të Ligës së Kampionëve – një tjetër ripërsëritje e finales së Ligës së Evropës të sezonit të kaluar kundër Villarrealit – dhe ish-sulmuesi mendon se ish-skuadra e tij do të jetë në gjendje të rikthehet dhe të tregojë më të mirën pas humbjes së tyre ndaj Watford.

“Siç u kam thënë edhe këtë mëngjes, besoni vetes, ju e dini që ne jemi më mirë se kjo,” shtoi ai. “Ne nuk kemi qenë në gjendje ta tregojmë këtë, por dalim jashtë, kraharorin, kënaquni duke qenë burrë. Lojtari i Utd, në Ligën e Kampionëve, në skenën më të madhe. Nëse dhe kur e fitoni lojën, do të kaloni në raundin tjetër.

“Michael [Carrick] do të jetë në krye. Michael, kam respektin më të madh [për], e dua Michael. Unë jam duke u bërë emocional tani sepse ai është në krye. Ata do të jenë mirë. dhe t’i mbështesë ata.


Shtuar 22.11.2021 09:26