Treshja e Artë: Vetëm 3 lojtarë të Realit kanë 1 miliardë euro klauzolë lirimi

Shumica e lojtarëve të klubeve spanjolle kanë një klauzolë lirimi në kontratat e tyre, për të cilën mund të nënshkruhen nga një klub tjetër.

Shpesh këto janë shifra të çmendura, qindra miliona euro.

Disa lojtarëve u është dhënë një klauzolë lirimi prej 1 miliard euro në kontratë, duke treguar se lojtari fjalë për fjalë nuk është në shitje.

Në Real Madrid, 3 lojtarë do të kenë këtë status, këta janë Karim Benzema, Vinicius Junior dhe Federico Valverde.

Sipas Fabrizio Romano, një kontratë e re për Vinicius është gati të shpallet në Madrid. Marrëveshja do të jetë e vlefshme deri në vitin 2026, kompensimi është një miliard. Valverde nënshkroi pothuajse të njëjtën kontratë një vit më parë, vetëm deri në vitin 2027. Më pas ky u bë nga Benzema, deri në vitin 2023. /albeu.com/

Shtuar 24.06.2022 14:15