Transferimi i pasuksesshëm i Haaland te Juventusi

Të dy Fabio Paratici, tani drejtor sportiv i Tottenham-it dhe Cherubini, pasardhësi i tij, kishin shpjeguar se në Torino ishin shumë pranë marrjes së Erling Haaland në 2017-ën, kur ai ishte ende një premtim i fshehur në Molde. Tani është Vincenzo Morabito, një ndërmjetës i zgjedhur nga “Zonja e Vjetër” për të ndërmjetësuar, i cili jep më shumë kontekst për atë që ndodhi dhe tregon se problemi ishte çmimi, të paktën në parim:

Megjithëse Juventus ishte i vetmi klub i madh që kishte vënë re talentin e Haaland, nisën një peticion të pabesueshëm për një 17-vjeçar, 10 milionë euro!”.

Megjithatë, duke parë që Haaland ishte tërhequr nga Juventusi, ata ishin të gatshëm të vlerësonin një propozim më të arsyeshëm: 2.5 milionë në atë kohë, një shifër e konsiderueshme duke marrë parasysh që ai ishte një lojtar që kishte luajtur vetëm në Norvegji dhe 50 për qind të një shitjeje në të ardhmen ”, shtoi ai .

Sipas asaj që u publikua kohë më parë, Haaland-ët (babë e bir) u tërhoqën pasi nuk premtuan se do të ishin menjëherë pjesë e ekipit të parë. RB Salzburg përfitoi nga situata dhe ne të gjithë e dimë pjesën tjetër të historisë.r.t/albeu.com


Shtuar 14.11.2021 19:03