Transferimet “Big” që priten të ndodhin në janar

Merkatoja e dimrit është jashtëzakonisht e vështirë për klubet që të përmirësojnë skuadrat e tyre, me të tjerët që shpesh nuk dëshirojnë të dobësojnë skuadrat e tyre në gjysmë të rrugës së kampionatit, megjithatë me rënien e pandemisë COVID-19 që duket ende mbi anën financiare të sportit, ka një numëri të lojtarëve që mund të tronditin merkaton e janarit. Lojtarët kanë qenë më të gatshëm të lejojnë që kontratat e tyre të shkojnë drejt skadimit në vitet e fundit, jo vetëm sepse pandemia ka parë që klubet të kenë më pak para për të shpenzuar për tarifat e transferimit.

Ne kemi parë Kylian Mbappe të bëhet shembulli më i mirë të kësaj me marrëveshjen e tij që do të përfundojë në qershor 2022, megjithatë ka lojtarë që janë më pak me ndikim se francezi që po përpiqen të bëjnë të njëjtën gjë, megjithatë klubi i tyre shitës do të humbiste masivisht duke mos marrë një tarifë.

Në janar të vitit 2022, ka të ngjarë të shohim lëvizjen e një numri lojtarësh të profilit të lartë, por aspekti thelbësor i pothuajse të gjitha këtyre situatave është se është në interesin e klubit shitës që të lëvizë lojtarin.

Këtu janë pesë nga emrat më të mëdhenj që mund të formojnë tregun e mes-sezonit:

Raheem Sterling

Sterling ishte një nga yjet e Kampionatit Evropian gjatë verës, por Pep Guardiola me sa duket ka humbur çdo besim tek ai brenda vendit. Ai nuk dëshiron të rrezikojë të humbasë Kupën e Botës 2022 dhe e kupton se i duhen minuta larg Manchester City.  Ai është lidhur me një huazim nga Barcelona, ​​por City shpreson të gjejë një blerës të përhershëm.

Isco

Ky është një largim që duket se po bëhet prej vitesh. Trajnerë të shumtë kanë pasur probleme me Isco-n dhe vendosjen e tij në formacionin fillestar.

Pasi nuk ka luajtur që nga 25 shtatori, spanjolli është i vetëdijshëm se kontrata e tij do të përfundojë në verën e vitit 2022.

“Los Blancos” do të përpiqet ta shesë atë në janar, me AC Milan dhe Sevilla që kanë qenë të interesuar në të kaluarën, por mesfushori duhet të tregojë se është ende i njëjti lojtar.

Luuk de Jong

Holandezi ishte një nënshkrim paniku nga Ronald Koeman dhe kjo hedhje e fundit e dëshpëruar e zarit ka dështuar.

Me Koeman tani largimin, sulmuesi holandez nuk ka aleatë në Camp Nou dhe ai ka të ngjarë të kthehet në Sevilla me huazimin e tij të shkurtuar. Sevilla më pas do të kërkojë ta largojë atë nga ekipi i tyre gjithashtu.

Pogba

Mesfushori francez nuk ka gjasa të nënshkruajë një vazhdim të kontratës me Manchester United. Manchester United nuk ka gjasa të ofrojë zgjatjen e kontratës që ai dëshiron. Kjo të dërgon në një situatë ku United dëshiron të marrë disa para për lojtarin në janar.

Mino Raiola po shikon një tjetër transferim falas për klientin e tij në verë, por nëse ka oferta të përshtatshme në para në janar, United ka të ngjarë të pranojë.

Kavani

Ardhja e Cristiano Ronaldos e ka komplikuar jetën në Manchester për Edinson Cavanin, me rolin që ai luajti sezonin e kaluar, tashmë të marrë nga ylli portugez.

Ai mezi e ka luajtur këtë sezon, duke u aktivizuar vetëm 274 minuta në total, edhe pse kjo është pjesërisht për shkak të detyrimeve të tij ndërkombëtare me Uruguain.

Ka klube të mëdha që janë të interesuara për të dhe aftësinë e tij, duke përfshirë Barcelonën, e cila mund të duhet të zëvendësojë Sergio Agueron e dëmtuar.

Interi është gjithashtu në kërkim të një golashënuesi, ndërsa Chelsea me siguri nuk do të refuzonte një shans për të shtuar një rezervë tek Romelu Lukaku.

Kontrata e uruguaianit në Old Trafford skadon në qershor dhe nuk do të ishte e vështirë për të që të arratisej herët, megjithëse United do të dëshironte të shmangte qëndrimin e tij në Premier League./h.ll/albeu.com


Shtuar 19.11.2021 08:24