Thorgan Hazard pozitiv me Covid-19, tjetër mungesë e rëndësishme për Dortmundin në Champions

Në mesditë të së shtunës Thorgan Hazard kontribuoi në fitoren e Dortmundit ndaj Stuttgartit (2-1), duke asistuar Marcos Reus në golin e dytë vendas. Më pak se 48 orë më vonë, belgu ka rezultuar pozitiv me Covid-19 .

Klubi ka komunikuar se lojtari nuk do të jetë në gjendje të jetë i pranishëm në ndeshjen e Ligës së Kampionëve kundër Sporting Lisbonës , por gjithashtu ka dashur të përcjellë qetësi, duke thënë se belgu nuk ka pasur asnjë lloj kontakti me asnjë shok skuadre nga Dormtund të dielën apo të hënën, dhe për këtë arsye nuk ka rrezik për një shpërthim brenda klubit.

Në deklaratë, BVB gjithashtu donte të bënte të qartë se “të gjithë lojtarët, si nga ekipi i parë ashtu edhe nga filiali, dhe ekipet e tyre përkatëse të trajnerëve janë 100% të vaksinuar ose të kuruar. Prandaj, në këtë kontekst, nuk nevojiten masa të mëtejshme karantine.”

Për ndeshjen kundër Sportingut të Lisbonës , klubi gjerman përveç Hazard do të duhet të bëjë pa, Haaland dhe Reyna për shkak të lëndimit dhe Hummels për shkak të pezullimit. /albeu.com


Shtuar 22.11.2021 15:52