Theo Hernandez, mbrojtësi që Maldini e dëshironte me ngulm

Edhe pse i ri, Theo Hernandez ka jetuar jetën që në moshë të re.

Fëmijëria e tij dhe e vëllait të tij Lucas u shënua nga braktisja e papritur e babait. Të dy rriten me nënën e tyre. Talenti i tyre vihet re shumë shpejt në Madrid,nga banka Colchoneros. Talent, vendosmëri dhe karakteri, elemente që Theos nuk i kanë munguar kurrë. Ai solli me vete edhe disa polemika mes palëve, telefonata të humbura dhe “sherre” në aksin Real-Atletico-Barcelona. Blerja nga Blancos, viti i huazimit te Real Sociedad dhe në fund, AC Milan.

Jeta e Theo Hernandez ka ndryshuar që kur veshi fanellën e kuqezinjve. Theo ka ndryshuar në personalitet, performancë dhe pjekuri, si lojtar dhe si njeri. Theo Hernandez është portreti i një rinie të pjekur dhe të shkujdesur. Po, në shikim të parë duket pothuajse një oksimoron. Megjithatë, nëse shikoni nga afër historinë e Theos, e kuptoni se si është ai në të vërtetë. Një djalë që i ka shtuar një dozë të mirë pjekurisë shpirtlehtësisë dhe argëtimit të gëzueshëm. Ai e demonstron atë në fushë. Një djalë që po ndërgjegjësohet gjithnjë e më shumë se cila është forca e tij dhe cila është rruga për t’u bërë si idhulli i tij, Paolo Maldini.

Ibiza dhe takimi mes mbrojtësve të majtë

Nga njëra anë, ai ishte ndoshta mbrojtësi më i fortë në histori. Nga ana tjetër, ai që shpreson të bëhet mbrojtësi më i fortë në botë. Është vera e vitit 2019, qershor për të qenë të saktë. Është mëngjes i së dielës. Një bar në Ibiza ishte dëshmitar për të ardhmen e tij. Në skenë është takimi mes të riut Theo Hernandez dhe Paolo Maldinit. Mbrojtësi francez është pjesë e një diskutimi më të gjerë mes Realit dhe Milanit. Një fjalim që përfshin disa lojtarë, veçanërisht Ceballos. Në fakt mesfushori spanjoll duket se është synimi i vërtetë i kuqezinjve.

Maldini sheh shumë potencial dhe hapësirë ​​për rritje te Theo. Një e ardhme e klasit botëror dhe ai dëshiron ta bindë atë. Në Milan ai mund të gjente realitetin e tij ideal. Nga ana tjetër, Theo në Madrid është i mbyllur. Carvajal dhe Marcelo janë mjeshtrat e krahut atje. Dhe Maldini e bind atë.

“Ishte një bisedë shumë e veçantë. Ai më bindi të vij në Milano. Koha për një kafe. Për mua është një mit”. Nga Madridi në Milano, me dëshirën për t’u rritur.

Dashuria për Milanin dhe arritja e 100 paraqitjeve

Ka kaluar shumë kohë që nga ajo kafe në Ibiza dhe gjërat kanë ndryshuar. Milani ka nisur një rrugë të mirëpërcaktuar rritjeje. Një rrugë e qartë që tashmë e ka sjellë në majat e futbollit italian. Ai djalë francez sigurisht që luajti një rol vendimtar. Ky mbrojtës u bë i famshëm për të qenë i papërmbajtshëm në shperthimin e tij me topin.

Një tren në të cilin tifozët kuqezi janë mësuar të hipin. Një tren që tashmë është bërë ndërkombëtar. Me një destinacion në veçanti, Francën. Mbrojtësi i krahut, në fakt, pas disa vitesh është rikthyer për të veshur fanellën e transalpinëve.

Pak javë më parë, Theo Hernandez kaloi 100 paraqitjet me fanellën e Milanit. Njeriu u shpreh i sigurt në prezantimin e tij: “Ai ka potencialin të bëhet një nga mbrojtësit më të fortë në botë”, shprehet Paolo Maldinit./ h.ll/albeu.com


Shtuar 28.12.2021 10:41