Sport1: A po ndodh diçka e paimagjinueshme te Bayerni?

Ky është sezoni i parë i Bayern Munichut në 12 vjet, pra pas 2011/2012, në të cilin ata nuk fituan asnjë trofe.

Në Bundesligë janë në vendin e dytë pas kampionit të ri Bayer nga Leverkusen, i cili i dha fund dominimit 11-vjeçar të klubit të Mynihut në kampionatin gjerman.

Në fazën e 16-të të Kupës së Gjermanisë, ai u eliminua në mënyrë tronditëse nga Saarbrucken i divizionit të tretë, ndërsa në gjysmëfinale të Ligës së Kampionëve u përjashtua nga Real Madrid.

Trajneri Thomas Tuchel duhet të drejtojë skuadrën deri në fund të sezonit dhe më pas të largohet, megjithëse kontrata e tij është e vlefshme deri në verën e vitit 2025.

Ndaj bavarezët prej muajsh janë në kërkim të një trajneri të ri, por deri më tani nuk kanë pasur sukses.

Ata u refuzuan nga trajneri i Leverkusenit, Xabi Alonso, trajneri i Gjermanisë, Julian Nagelsmann dhe trajneri i Austrisë, Ralf Rangnick.

Ndërkohë u përmendën edhe emra të tjerë, ndërsa tashmë Bild dhe Sport1 shkruajnë se është e mundur që Tuchel të qëndrojë. Sport1 e titulloi tekstin me “A do të ndodhë e pamendueshmja?” dhe shtoi në të se bordi mbikëqyrës i Bayern diskutoi për Tuchel të hënën.

Sport1 kujton se Tuchel ka thënë edhe një muaj më parë se “gjithçka është e mundur”, dhe në mbështetje të qëndrimit të tij janë edhe refuzimet që po i vijnë kryesisë së klubit të Mynihut.

Ata tentuan të sillnin ekspertin gjerman Oliver Glasner, i cili drejton Crystal Palacen, por pronari i klubit anglez dyshohet se u përgjigj qartë se nuk donte ta linte të ikte dhe njëkohësisht kërkoi një dëmshpërblim të çmendur prej 100 milionë eurosh.

U përmend edhe rikthimi i Hansi Flick, i cili ndërkohë ishte trajner i Gjermanisë, por Sport1 pretendon se ri-angazhimi i tij në fakt nuk ishte i mundshëm në asnjë moment.

Në fund, Sport1 i rikthehet Tuchelit dhe thekson se lojtarët duan të vazhdojnë ta shohin atë në dhomën e zhveshjes.

Bild dhe Sky Sports pretendojnë se lojtarët, kryesisht kapiteni dhe legjenda e klubit Manuel Neuer, madje kanë filluar të bindin autoritetet që të mbajnë Tuchel. “A po ndodh e paimagjinueshmja? Vazhdimi i bashkëpunimit mes Tuchel dhe Bayern nuk është më një teori absurde”, përfundoi Sport1.

Tuchel është një trajner gjerman 50-vjeçar që ka drejtuar skuadrat si, Mainz, Borussia Dortmund, PSG, Chelsea dhe Bayern.

Ai fitoi 11 trofe, nga të cilët spikat Liga e Kampionëve me Chelsean në vitin 2021, pas së cilës u shpall trajneri më i mirë në botë. /Telegrafi/


Shtuar 14.05.2024 22:26