Shkonte në stërvitje i dehur, ish-lojtari i Real Madrid tregon “luftën” me alkoolin

Cicinho, i cili luajti për Real Madridin midis 2005/2007 dhe për Villarrealin në vitin 2011, ka folur për problemet e tij me alkoolin gjatë kohës së tij si një futbollist aktiv.

Mbrojtësi brazilian, i cili vari këpucët në mars 2018 pasi luajti për Botafogo, Atletico Mineiro, Sao Paulo, Real Madrid, Roma, Villarreal, Sport Recife dhe Sivasspor, luftoi me alkoolizimin gjatë gjithë karrierës së tij, megjithëse mbrojtësi tha se ishte e lehtë për të që të fshehë gjendjen e tij gjatë stërvitjes.

“Nëse më pyesni nëse kam shkuar ndonjëherë i dehur për t’u stërvitur me Real Madridin, e kam bërë”, tha për programin ‘Ressaca’ në “EPTV”.

“Kam pirë kafe për të mbuluar frymën dhe jam larë me parfum. Në profesionin tim si futbollist profesionist ishte e lehtë, nuk më duheshin para për të marrë një pije, më jepnin me kënaqësi nëpër restorante. Kur isha 13 vjeç, atëherë provova alkoolin për herë të parë dhe nuk e ndalova kurrë.

Unë jetoja në fshat dhe fundjavave mblidheshim me miqtë dhe dilnim shesheve, diskotekave. U kërkoja të rriturve të bënim pazar dhe pija pas shpinës së prindërve dhe policisë”.

Mbrojtësi vazhdon të nxjerrë në pah përpjekjet e të qenit një alkoolist dhe dëmin që shkaktoi në marrëdhëniet e tij personale.

“Alkooli të rrethon me njerëz që e pëlqejnë atë mënyrë jetese dhe njerëzit që të duan vërtet janë të përjashtuar”, tha Cicinho.

“Kur të mbajnë kundër një muri dhe të thonë se nuk është e drejtë, nuk dëshiron ta dëgjosh. Unë kam një djalë 15 vjeç dhe gjithmonë i kërkoj falje. Në atë kohë ai ishte dy vjeç dhe as nuk e kuptonte si duhet, por më ka ngelur në kokë”.

Cicinho tani është 41 vjeç dhe i rehabilituar. Mbrojtësi tani dëshiron të ndajë përvojat e tij të luftës me alkoolin në mënyrë që të ndihmojë njerëzit e tjerë të shmangin një fat të ngjashëm.

“Futbolli ishte një fazë në jetën time, por tani faza ime është të tregoj dëshminë time dhe të ndihmoj njerëzit në mënyrë që ata të mos bien në rrugën që bëra unë. Unë jap leksione motivuese. Unë nuk jam i aftë për të luajtur, mendja ime është një ish-futbollist, trupi im është mësuar me të.”/ h.ll/albeu.com

Shtuar 20.06.2022 15:45