Seriozisht? Vetëm një lojtar në botë nuk ka humbur asnjë ndeshje kundër Messit te Barça

Lionel Messi ka luajtur mbi 700 ndeshje për Barcelonën, ka dalë në fushë kundër qindra lojtarëve të ndryshëm dhe është e vështirë të besohet se mes tyre ka nga ata që Leo nuk i ka mundur të paktën një herë. Por ka një lojtar të tillë.

Ky është Michael Essien, ylli i Chelsea dhe kombëtares së Ganës. Messi luajti 8 herë kundër skuadrave me Essien në skuadër dhe nuk fitoi kurrë:3 humbje, 5 barazime.

Cilat janë këto ndeshje?

Faza e grupeve e Champions League 2006/07

Fillimisht, Chelsea mposhti Barcelonën 1-0, ndërsa në ndeshjen e dytë luajti 2-2. Të dy Messi dhe Essien luajtën të dyja herët në mënyrë të plotë.

Gjysmëfinalja e Champions League 2008/09

Në ndeshjen e parë – 0:0, dhe  1:1.

La Liga 2012/13

Në vitin 2012, Essien u transferua në Real Madrid në formë huazimi, dhe tashmë në raundin e 7-të ai përsëri luajti kundër Messit. Leo shënoi një dopietë, por El Clasico përfundoi në barazim, 2:2.

Gjysmëfinalet e Copa del Rey 2012/13

Barazimi 1:1 në ndeshjen e parë (të dyja kanë 90 minuta në fushë), dhe në të dytën Madridi e mposhti Barçën 3:1 falë dyfishimit të Ronaldos. Në këtë ndeshje, Essien luajti 8 minuta në fushë.

La Liga 2012/13

Në El Clasicon e raundit të dytë, Messi shënoi sërish, por Barcelona sërish humbi, këtë herë 1:2 (shënuan Benzema dhe Ramos). Essien luajti të gjitha 90 minutat.

Totali: Messi dhe Essien kanë qenë në fushë në të njëjtën kohë për 551 minuta, siç e kemi shkruar më lart, Barcelona nuk ka fituar asnjëherë, golavarazhi ka qenë 12:8 në favor të skuadrave të Essien. /albeu.com/

 

Shtuar 2.07.2022 17:08

Tags: ,