Sa do t’i kushtonte Barcelonës shkarkimi i Xavit dhe kush mund ta pasojë spanjollin

Barcelona raportohet se do të shkarkojë Xavi Hernandez në fund të sezonit, duke shënuar një kthesë të tretë në të ardhmen e trajnerit këtë sezon. Mund të jetë një operacion i kushtueshëm.

Xavi kishte deklaruar publikisht se ai “nuk do të ishte kurrë një problem për klubin” në këtë kuptim, duke nënkuptuar se nëse ai do të largohej në fund të sezonit, atëherë ai do ta bënte këtë pa kërkuar një shpërblim.

Megjithatë, me Presidentin e Barcelonës, Joan Laporta, duke tradhtuar shumë qartë besimin që Xavi mendonte se kishte – ai tha: “Unë mund të konfirmoj 100 për qind se do të jem trajneri i Barcelonës sezonin e ardhshëm” – nuk është e vështirë të imagjinohet që Xavi të ndryshojë mendjen e tij për një dëmshpërblim.

Duke qenë i turpëruar nga klubi, Marca thotë se Xavi do të paguhet 15 milionë euro nëse shkarkohet këtë verë, dhe stafi i tij 5 milionë euro të tjera.

Një listë e ngushtë prej tre trajnerësh është raportuar për të zëvendësuar Xavin, por nëse ata duhet të paguajnë Xavin dhe stafin e tij, atëherë kjo mund të ndikojë në pasardhësin e tij.

Me pak para për të kursyer siç është, Hansi Flick do të ishte përtej mundësive të tyre dhe Rafael Marquez do të kishte edhe më shumë një avantazh ndaj gjermanit në përpjekjen e tij për t’u bërë strateg i Barcelonës.

Ky informacion është kundërshtuar nga Relevo, të cilët thonë se pakoja aktuale do të ishte afër 12 milionë euro në total.

Kjo situatë sigurisht që mund të shmangej nëse Laporta sapo kishte pranuar vendimin e Xavit për t’u larguar, dhe ai mund ta bëjë këtë ende pa shpërblim.

Megjithatë, mënyra se si gjërat kanë luajtur hap derën për një tjetër skenar të ndërlikuar.

Mund të jetë që Marquez do të kishte qenë opsioni i preferuar në çdo rast, por mund të jetë një kurs veprimi i kushtueshëm. /Telegrafi/


Shtuar 20.05.2024 20:13