Rizhvillimi i finales Itali – Angli, më shumë se 100 mijë peticione të nënshkruara

Më shumë se 100,000 tifozë anglez të pakënaqur kanë nënshkruar një peticion duke kërkuar që UEFA të përsërisë ndeshjen finale të Euro 2020 midis Anglisë dhe Italisë me një “arbitër jo të njëanshëm”.

Luke Shaw e shënoi golin e epërsisë për Anglinë në dy minutat e para, por Leonardo Bonucci e barazoi për Italinë në pjesën e dytë, për ta dërguar ndeshjen në kohën shtesë.

 

 

Gjatë kohës shtesë, Giorgio Chiellini humbi topin dhe u kap duke tërhequr Bukayo Saka mbrapa me një grusht në fanellën e tij të Anglisë, shkruan sportbible.

Sipas tifozëve anglez në atë që duhej të ishte një karton i kuq për kapitenin 36-vjeçar italian, për të u dha një karton të verdhë nga gjyqtari Bjorn Kuipers – dhe tifozët janë të zemëruar për këtë.

Pothuajse menjëherë pas ndeshjes, përdoruesi i Change.org Sharon Guilmen pretendoi se ndeshja nuk ishte “aspak e ndershme” dhe tha se zyrtarët e ndeshjes ishin “të njëanshëm” në favor të Italisë.

Peticioni i revanshit Angli vs Itali thotë:

“Ndeshja më 11/07/2021 nuk ishte aspak e ndershme. Pasi Italia mori vetëm një karton të verdhë për tërheqjen e lojtarëve të Anglisë sikur të ishin skllevër”.


Shtuar 13.07.2021 19:07